Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
13 listopada 2014 in Zdrowie by redakcja

Przygotowanie do sezonu narciarskiego

Rozpoczyna się sezon sportów zimowych. Osoby, które ruszą na stok bez przygotowania, ryzykują poważnymi kontuzjami. Jak przygotować się do wyjazdu na narty, radzi dr Rafał Mikusek ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jak przygotować organizm do sportów zimowych?

  • Każda osoba po 30. roku życia powinna ćwiczyć stretching czyli rozciąganie mięśni, które są poprzykurczane z powodu długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej oraz wieku. Najlepiej byłoby znaleźć na te ćwiczenia codziennie po 15-20 minut.
  • Trzeba także pracować nad wydolnością, czyli malejącą z wiekiem zdolnością organizmu do znoszenia wysiłku. Warto zadbać o płuca oraz serce, aby wchodzenie po schodach na czwarte piętro nie stanowiło dla nas problemu.
  • Kolejnym elementem przygotowania jest trening wydolnościowy – w zależności od wieku i stanu zdrowia organizmu wykonujemy taki wysiłek dynamiczny, aby serce biło z prędkością ustaloną dla średniej optymalnej dla naszego wieku. Aby to zmierzyć, należy od 220 odjąć odpowiednią liczbę lat – wynik określa przybliżone tętno maksymalne. Trening kardio wymaga utrzymania tętna na poziomie umiarkowanym, czyli nie przekraczającym 60-70% tętna maksymalnego. Zaleca się ćwiczyć przynajmniej trzy razy w tygodniu po 20 minut.
  • Poprawę kondycji zapewni większość gier zespołowych, tenis, jazda na rowerze czy  rolkach. Można także pomyśleć o trampolinie.
  • Najlepsze są ćwiczenia, które angażują antagonistyczne, (czyli przeciwstawne) grupy mięśniowe, w równomiernym stopniu, np.bieganie, które jest najbardziej ergonomicznym sportem. W siłowni warto ćwiczyć zgodnie z planem opracowanym przez trenera, gdyż poszczególne ćwiczenia angażują izolowane partii mięśni i bez odpowiedniego doświadczeniu trudno przygotować kompletny trening.
  • Dla bezpiecznego uprawiania sportu znaczenie ma również odpowiednia waga. Nadliczbowe kilogramy obniżają koordynację, co zwiększa ryzyko urazów. Należy jednak pamiętać, że samodzielne przeprowadzenie diety nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza w przypadku znacznej nadwagi. Nieprawidłowa kuracja odchudzająca może nie tylko zaburzyć gospodarkę hormonalną, ale być również groźna dla zdrowia a nawet życia. Najlepsze efekty osiąga się po konsultacji z dietetykiem.

Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI