fbpx

Carlos Fuentes nie żyje

Należał do czołówki najbardziej cenionych pisarzy iberoamerykańskich na świecie. Był na krótkiej liście nominacji do Literackiej Nagrody Nobla. Miał 83 lata.
Pozostanie w naszej pamięci jako autor takich wybitnych dzieł jak „Śmierć Artemia Cruz”, „Stary Gringo”, „Terra Nostra”, czy „Spokojne sumienie”. To tylko niektóre z tytułów, bo Fuentes był twórcą niezwykle płodnym: pisywał sztuki teatralne, nowele, eseje, komentarze polityczne, współtworzył też magazyn literacki. Nigdy nie napisał autobiografii, mawiając, że „Odsuwanie od siebie własnej biografii jest jak odsuwanie od siebie śmierci. Napisać autobiografię to jak ryć słowa na własnym nagrobku”. Za swoją twórczość został uhonorowany m.in. Nagrodą Cervantesa, najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w świecie hiszpańskojęzycznym.

Nie od razu media uwierzyły w śmierć pisarza. Dzień wcześniej w sieci pojawiła się informacja, że zmarł Gabriel Garcia Marquez, która okazała się okrutnym żartem, dlatego dokładnie sprawdzono informację o śmierci Fuentesa.