1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Wakacje z dziećmi: zabawy ze zwierzętami

Wakacje z dziećmi: zabawy ze zwierzętami

123rf.com
123rf.com
Przed nami ostatni wakacyjny tydzień. Jeśli nie masz pomysłu na wakacje z dziećmi, podpowiadamy: jedźcie na wieś!

Bez nich świat zabawek byłby niezwykle ubogi. Są też w grach, bajkach i książeczkach. Zwierzęta pojawiają się w życiu dziecka bardzo wcześnie. Coraz częściej jednak maluchy znają je tylko z książek i sklepów. Może wakacje z dziećmi to dobry czas, by zobaczyć prawdziwą łaciatą, pogłaskać siwka i popatrzeć na długonogie, klekoczące bociany?

Obcowanie ze zwierzętami rozwija w dzieciach wrażliwość, empatię i ma terapeutyczne właściwości. Jeżeli jesteście szczęśliwymi posiadaczami psa, kota, papugi lub chomika, możecie od małego uczyć swoje pociechy odpowiedzialności za życie drugiej istoty. Niestety, w naszym zabieganym świecie coraz rzadziej decydujemy się na przygarnięcie zwierzaka lub mamy dla niego mało czasu, bo praca, szkoła, zajęcia dodatkowe.

Jeśli macie w domu na przykład psa, poświęćcie mu w wakacje więcej czasu. Zabierzcie go z dzieckiem na dłuższy spacer i pobawcie się z nim. Kotu przygotujcie zabawkę ze sznurka i papieru, a chomikowi nowy domek. Pokażcie maluchowi, że zwierzę, tak jak człowiek, potrzebuje uwagi i uczucia, by być szczęśliwym. Opieka nad zwierzętami, przebywanie z nimi i proste zabawy w aportowanie czy przeciąganie papierowej kulki, na którą zwinne łapy uwielbiają polować, sprawią dziecku ogromną frajdę, pomogą nawiązać więź emocjonalną i rozwiną sztukę odczytywania niewerbalnych komunikatów.

Jeśli planujecie wakacje z dziećmi na farmie lub u babci na wsi, zarezerwujcie sobie trochę czasu na pokazanie maluchom zwierząt, które poznają z pierwszych kolorowych książeczek lub puzzli. Możecie nie tylko pouczyć się ich nazw i posłuchać odgłosów, jakie wydają w rzeczywistości (tak różnych od tych zdigitalizowanych, które możemy znaleźć w dźwiękowych książkach), ale pobawić się w ich naśladowanie. Świetną zabawą z dziećmi, łączącą w sobie funkcje edukacyjne i językowe, jest też nazywanie dorosłych zwierząt i ich małych. Po spacerze, podczas którego Wasze dziecko pozna cielątka, źrebaki i kurczaczki, weźcie kartkę papieru i kredki i spróbujcie narysować farmę i zwierzątka, które widzieliście. Poćwiczycie w ten sposób pamięć.

Jeżeli chcecie popracować nad umiejętnościami językowymi Waszych dzieci, pobawcie się w układanie zdań. Wspólnie budujcie krótkie wypowiedzi na temat tego, co je krowa, a co kura, omawiajcie ich cechy charakterystyczne, podkreślajcie podobieństwa i różnice. To doskonałe ćwiczenie na opisywanie świata i dobra okazja, by opowiedzieć dzieciom, skąd się bierze ser i śmietana, a skąd mamy mleko i jaja, bez których nie byłoby pysznych naleśników.

A może gdzieś w Waszej okolicy jest zoo lub macie niepowtarzalną okazję pojechać na safari? Niezależnie od tego, gdzie będziecie: czy na egzotycznej wyspie, na której słychać trzepot skrzydeł barwnych papug, czy w pobliżu lasu, z którego czasami wyłoni głowę zlękniony zając lub płochliwa sarenka, pokazujcie maluchom fascynujący świat zwierząt. Rozpalicie dziecięcą wyobraźnię i może sami dowiecie się czegoś więcej? Przecież, jak by na to nie patrzeć, bez zwierząt nie wyobrażamy sobie życia.

Artykuł we współpracy z

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze