1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Zabawy z dziećmi na łonie natury

Zabawy z dziećmi na łonie natury

123rf.com
123rf.com
W wakacje lubimy uciekać z miasta. Nawet krótki powrót na łono natury odrywa nas na chwilę od cywilizacyjnych wygód i pomaga skupić się na tym, co nas otacza. Wsłuchajcie się w rytm natury, a podpowie Wam, co zrobić, by mądrze spędzić wakacje z dzieckiem.

Już samo obserwowanie przyrody jest ciekawą zabawą z dziećmi. I - dodajmy – niezwykle edukacyjną. Przyglądanie się ptakom i owadom, bieganie za motylami i żabami, zbieranie jabłek do wiaderka i podlewanie kwiatów to pozornie błahe czynności, ale naszym dzieciom mogą dostarczyć wiele emocji i wrażeń. Jeśli na dodatek mają w swoim opiekunie mądrego przewodnika, nie tylko poznają intrygujący świat fauny i flory, ale również nauczą się szanować jego prawa.

Jeśli spędzacie wakacje na przykład na działce, angażujcie dzieci w drobne prace: podlewanie roślin, pielenie grządek, malowanie płotka czy budowę huśtawki. Dzieci uwielbiają podpatrywać dorosłych i uczyć się od nich. Malucha, który dostanie od taty pędzel i pomaluje z nim kilka desek, po skończonej pracy będzie rozpierała duma. Poczuje się potrzebny, a tata nie będzie się stresował, że musi dzielić czas między działkowymi pracami a dziecko. Takie zabawy uczą szacunku do pracy oraz współpracy, a także pokazują, że może ona dawać dużo radości. Ponadto dziecko, przejęte swoją nową, nietypową rolą, nauczy się pomagać i wkrótce zrozumie, że praca wymaga skupienia i nie można komuś w niej przeszkadzać.

Jeśli macie do dyspozycji ogródek, działkę lub po prostu kawałek trawy, możecie nalać wody do dmuchanego basenu, miednicy lub małej wanienki i w upalne dni spędzać czas na chlapaniu się lub nalewaniu wody do konewki, która z powodzeniem zastąpi prysznic. Świetnie sprawdzą się też wszelkie akcesoria, które zazwyczaj wyciągamy tylko raz w roku, z okazji Śmigusa Dyngusa, oraz niezawodna, nadmuchiwana piłka. Zamiast wody możecie do miednicy lub starej formy na ciasto nasypać piasku, chyba że macie na podwórku drewnianą lub plastikową piaskownicę. Do zabaw w suchym piasku przydadzą Wam się lejki, sitka i pojemniczki różnej wielkości. Taki piasek możecie z dzieckiem przesypywać albo ukryć w nim kamyk lub muszelkę i przesiewać, aż maluch znajdzie skarb.

Do zabaw z dziećmi w mokrym piasku na pewno wykorzystacie foremki, kubki, łyżeczki, miarki, łopatki oraz grabki. Lepki i mokry piasek daje się ugniatać, formować i uklepywać. Możecie z niego zbudować zamek, a nawet małe miasteczko z uliczkami, które ożyje dzięki małym samochodom, figurkom ludzików i zwierząt. Zabawa w piasku pozwala na uruchomienie wyobraźni, rozwija manualnie, a jego nietrwałość uczy cierpliwości i wytrwałości.

W parku, na polanie lub na działce rozruszacie swoje dzieci grą w badmintona, siatkówkę lub piłkę nożną. To świetna okazja, by nauczyć je zasad, uczciwej rywalizacji, smaku zwycięstwa i porażki.

Jeżeli wakacje z dziećmi spędzacie na wsi, wybierzcie się do lasu na grzyby lub na dłuższy spacer. Ze starszymi dziećmi możecie pobawić się w podchody. Ponieważ dzieciaki uwielbiają się przebierać, możecie zaproponować im na przykład zabawę w Indian: z gałęzi zrobić łuki, a ze starych prześcieradeł kołczany. Podczas takich przebieranych zabaw dziecko rozwija swoje umiejętności językowe i wciela się w różne role. Ma szansę się w nich sprawdzić, a nawet wyzwolić. Może się okazać, że nasz nieśmiały Pędzący Wicher jest odważnym chłopcem, który nie boi się wyzwań, tylko sam o tym nie wiedział.

Współpraca z

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze