Uwaga mróz! Jak zadbać o skórę?

fot.123rf

Wszystko wskazuje na to, że zima zagościła u nas na dobre. Jak ochronić skórę przed zimnem, jak o nią dbać, żeby mrozy nie przyniosły szkody urodzie? Kosmetolog Justyna Szostak radzi.
Pogrubiaj i zagęszczaj

Młoda, czytaj gruba, gęsta skóra lepiej sobie radzi z przeciwnościami. Niestety z wiekiem jest ona coraz cieńsza i bardziej wiotka. Dlaczego? Spowalnia odnowa komórkowa, ubywa kolagenu i elastyny, obniża się zawartość kwasu hialuronowego. Zmniejsza się też produkcja lipidów, co powoduje ścieńczenie płaszcza ochronnego skóry. Skóra jest coraz mniej odporna na szkodliwe czynniki zewnętrze, gorzej znosi zimno i mroźny wiatr, szybciej staje się podrażniona i przesuszona.

Rada eksperta:

Poddawaj skórę zabiegom w gabinecie kosmetologicznym, które zagęszczają, pogrubiają skórę
i przyspieszają jej regenerację. Do takich zabiegów należą bez wątpienia peelingi chemiczne, które pomagają pozbyć się martwego naskórka, przyspieszają odnowę komórkową (zwiększa się warstwa żywych komórek), dodatkowo wspierają walkę z różnym problemami skórnymi: rumieniem, przesuszeniem, nadmiernym łojotokiem, przebarwieniami i uszkodzeniami posłonecznymi. Kondycję skóry świetnie poprawią także zabiegi mikronakłuwania np. z wykorzystaniem Dermapenu. Takie zabiegi powodują głęboką przebudowę skóry, inicjują produkcję kolagenu i elastyny w efekcie pogrubiają skórę, zagęszczają ją i napinają, poprawiają poziom nawilżenia.

Pamiętaj! To mit, że peelingów czy zabiegów igłowych nie wolno robić zimą, przeciwskazaniem jest naprawdę duży mróz -15, -20 stopni Celsjusza. Ważne, żeby skórę po zabiegach dobrze zabezpieczać przed czynnikami zewnętrznymi, by nie doszło do jej podrażnienia. Należy też obowiązkowo stosować wysokie filtry przeciwsłoneczne.

Nawilżać czy nie nawilżać – o to jest pytanie

Zimą skórze bardzo chce się pić, widać to po przesuszonym, szorstkim, wręcz miejscowo łuszczącym się naskórku, siateczce zmarszczek, zaczerwienieniach i silniejszej niż zwykle reakcji na niekorzystne czynniki zewnętrzne. A taka skóra dużo gorzej radzi sobie z mrozem i zimnym suchym wiatrem.

Sprawdź również kremy tonujące

Rada eksperta:

W zimowych mroźnych warunkach skóra aż prosi się o nawilżenie, ale powinno to być nawilżanie poprzez natłuszczanie. O co tu chodzi? Najpierw należy odbudować płaszcz wodno-lipidowy, bo to właśnie on chroni nas przed zbyt dużą utratą wody. Uszczelniony będzie skutecznie zatrzymywał wodę w skórze. W okresie jesienno-zimowym na dzień najlepiej sprawdzi się krem z lipidami, ceramidami, zawierający oleje roślinne i woski czyli taki, który uszczelni warstwę hydro-lipidową skóry. Ważne, żeby zimą nie zapominać na co dzień o filtrach minimum 25 SPF.

Pamiętaj! Przed wyjściem na mróz nie powinno się stosować na dzień kremów nawilżających, zawierających wodę czy kwas hialuronowy, który ją wiąże. Ale nie rezygnuj z nich! Krem silnie nawilżający sprawdzi się na noc. W okresie jesienno-zimowym polecam jednak zastąpić lekkie kremy nawilżające produktami regenerującymi, które w swoim składzie zawierają m.in. kwas hialuronowy.

Zadbaj o usta

Najbardziej wrażliwa na mróz część twarzy. Poddane niekorzystnym warunkom, bardzo szybko pierzchną i pękają. Szminka na takich ustach wygląda nieestetycznie.

Rada eksperta:

Usta podczas mrozu wymagają dużo uwagi. Sztyft do pielęgnacji ust powinno się mieć cały czas przy sobie i aplikować go kilkukrotnie w ciągu dnia. Warto też przynajmniej raz w tygodniu skorzystać z peelingów i maseczek, które pomogą utrzymać odpowiednie nawilżenie i elastyczność.

Pamiętaj! Niezależnie od pory roku sztyft do ust musi posiadać wysoki filtr przeciwsłoneczny!