1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Dieta podczas choroby dziecka

Dieta podczas choroby dziecka

123rf.com
Każdemu maluchowi zdarza się zachorować. Katar, kaszel, gorączka, a niekiedy również problemy z brzuszkiem - w każdej dolegliwości poza pielęgnacją ważna jest również dieta dziecka.

Podpowiemy Ci, co i dlaczego podawać choremu dziecku. Jedną z najważniejszych zasad karmienia dzieci podczas choroby jest nie zmuszanie ich do jedzenia. Organizm dziecka zmęczony walką z drobnoustrojami może nie potrzebować dużej ilości pokarmu. Z tego powodu pozwólmy mu jeść tyle ile chce, a ewentualny spadek wagi nadrobi w czasie rekonwalescencji.

Kiedy maluch ma gorączkę

Gorączka u dziecka podczas choroby wymaga podawania napojów. Organizm malca podczas gorączki traci duże ilości wody, które powinniśmy uzupełniać. Jeśli Twoje dziecko jeszcze ssie pierś, przystawiaj je częściej. Mleko w pierwszej fazie karmienia jest bardziej wodniste, co umożliwi mu uzupełnienie niedoboru wody. Starszym dzieciom, oraz tym karmionym butelką najlepiej zaproponować letnią wodę.

Kiedy doskwiera katar

Pomimo, że katar sam w sobie nie jest bardzo groźny, potrafi znacznie utrudnić życie, zwłaszcza noworodkom i niemowlętom. Problemem staje się nie tylko oddychanie, ale przede wszystkim jedzenie i picie. Dziecko karmione piersią oddycha noskiem, a katar znacznie to utrudnia. Dlatego jeśli przed każdym karmieniem dokładnie oczyść jego nosek z wydzieliny.

Kaszel i ból gardła

Najczęściej kiedy maluch ma kaszel towarzyszy temu ból gardła i odwrotnie. Te objawy powodują, że dziecko może odczuwać ból przy połykaniu i odmawiać jedzenia. Dlatego warto wtedy zamiast potraw wymagających gryzienia np. surowych owoców czy warzyw wybrać takie o konsystencji papkowatej np. budyń, mus owocowy czy kaszkę z sokiem.

Problemy z brzuszkiem

Biegunki i wymioty to dość częste dolegliwości dzieci. Z jednej strony mają one jeszcze bardzo delikatny przewód pokarmowy, z drugiej uwielbiają wszystko wkładać do buzi, co w sumie nierzadko kończy się właśnie problemami z brzuszkiem. Kiedy takie dolegliwości przytrafią się naszemu malcowi w pierwszej kolejności trzeba zadbać o to by dużo pił, by zapobiec odwodnieniu, o co bardzo łatwo. Warto podawać maluchowi napoje bogate w elektrolity a także probiotyki. Potrawy dla dziecka z biegunką lub wymiotami powinny być łagodne w smaku, bez dużej ilości przypraw. Najlepiej sprawdzą się wtedy ryż, gotowana marchewka czy mus jabłkowy.

W ostrej fazie choroby maluchy często nie chcą jeść, jednak podczas rekonwalescencji szybko nadrabiają zaległości. Wtedy najlepiej podawać dania lekkostrawne, bogate w witaminy i minerały z dużą zawartością owoców i warzyw.

Tekst jest przedrukiem artykułu z portalu

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze