fbpx

Alfabet pozytywnych emocji – O jak ODWAGA

Alfabet pozytywnych emocji – O jak ODWAGA
123rf.com

O jak ODWAGA – jest to postawa charakteryzująca się brakiem strachu lub dużą umiejętnością przezwyciężania go, inaczej śmiałość lub męstwo.
Literatura już od antyku dostarcza nam szereg bohaterskich wzorców osobowych, znakomitych przykładów heroizmu i męstwa. O ile jednak tego typu przykłady dotyczą sytuacji ekstremalnych, o tyle w życiu codziennym chodzi o mniejsze akty odwagi.

Według znanego psychiatry Antoniego Kępińskiego: „Zmiana nieznanego w znane, przyszłości w przeszłość, wymaga wysiłku i odwagi. Czyli po prostu wymaga ich nasze życie”.

Czy jesteśmy odważni? Pewnie różnie z tym bywa.

Oto opinia niemieckiego satyryka i aforysty Georga Christopha Lichtenberga: „Istnieją ludzie, którzy posiadają tak mało odwagi, by stwierdzić cokolwiek, że boją się nawet oświadczyć, iż wieje wiatr, chociaż wyraźnie to czują, o ile nie usłyszą przedtem, że ktoś już to powiedział”.

Odwaga cywilna, bo przecież o nią tu chodzi, jest szczególnym rodzajem odwagi. Jest to postawa, która polega na występowaniu w obronie swoich racji, nawet jeżeli wiąże się to z wysokimi sankcjami i kosztami społecznymi. Jej podstawowym elementem jest występowanie pod swoim imieniem i nazwiskiem, czyli podpisywanie się pod swoimi własnymi wypowiedziami. W dobie internetu, gdy ludzie toczą ze sobą prawdziwe boje w dyskusjach, niestety anonimowo, kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia.

Odwaga jest również przyznaniem się do błędu, postępowaniem zgodnie ze swoim sumieniem i głoszeniem swoich poglądów.

Celnie wyraża to francuski pisarz Hervé Bazin: „Trzy lub cztery razy w życiu ma się okazję, by być odważnym, ale codziennie masz okazję, aby nie być tchórzem.

Joanna Godecka
Joanna Godecka, lifecoach

Jeśli nie wiesz jak jest z Twoją odwagą, odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • jak reaguję na wyzwania lub poczucie zagrożenie?
  • jaka jest moja postawa w obliczu nowości i zmian?
  • jak zachowuję się w sytuacjach, w których ktoś potrzebuje pomocy?
  • czy stać mnie na podjęcie ryzyka?
  • czy wyrażam otwarcie swoje poglądy?

To nie jest test, jednak szczere odpowiedzi z pewnością okażą się bardzo cenne.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>