fbpx

Uwaga, dziecko na stoku

dziecko na stoku
123rf.com

Ośnieżone stoki, grupa narciarzy i dobra zabawa. Ten przepis na ferie nie zawsze jednak należy do udanych. W ubiegłym roku ratownicy górscy zanotowali 20 % więcej wypadków narciarskich podczas ferii niż w roku 2011. Co zrobić, aby mimo zagrożeń nasze dziecko podczas zimowego odpoczynku było bezpieczne?
W połowie stycznia rozpoczęła się pierwsza tura ferii zimowych. Uczniowie wyruszyli tłumnie na stoki, chcąc odpocząć i nabrać sił na kolejny semestr nauki. Niestety zimowe wyjazdy niosą ze sobą także zagrożenia. Jak uchronić pociechę przed wypadkiem czy zgubieniem?

Dziecko w górach

Aby zimowy wyjazd w góry był bezpieczny dla małego dziecka, pierwsze dwa dni pobytu należy poświęcić na aklimatyzację, bowiem rzadsze powietrze i niższe ciśnienie może mu zaszkodzić. W towarzystwie malucha należy zrezygnować z kolejek górskich – szybko zmieniające się warunki atmosferyczne mogą spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu jego organizmu.

Trzeba także pamiętać o odpowiednim ubiorze pociechy. Dopasowany kask i ochraniacze na nadgarstki, łokcie i kolana pomogą zadbać o bezpieczeństwo, kiedy dziecko będzie uczyło się jeździć. Bardzo ważnym jest też odpowiedni dobór obuwia, które mierzy się na skarpetę narciarską. Buty powinny być większe o 0,5 do 1 cm od stopy, co pozwoli na swobodne poruszanie palcami.

Dziecko należy ubierać warstwowo – w termoaktywną bieliznę, polar i kurtkę. Dla dwu- i trzylatków, które oswajają się ze stokiem, zalecane są plastikowe narty, dzięki którym będą mogły bezpiecznie bawić się na śniegu. Po trzecim roku życia można zdecydować się na zakup lub wypożyczenie sprzętu do nauki jazdy. Narty te powinny sięgać dziecku do ramion lub brody, w zależności od jego sprawności fizycznej.

Małe dzieci, mały kłopot?

Wyjazd z małym dzieckiem w góry wymaga od opiekunów wzmożonej czujności. Pilnowanie malucha na stoku, gdzie w tłumie łatwo się zgubić, nie jest zadaniem prostym. Udając się na narty należy pamiętać o tym, aby pociecha miała przy sobie karteczkę z danymi rodziców.
W przypadku bardzo małych dzieci przydają się szelki, które nie pozwolą na oddalenie się ciekawskiego malucha. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych sprawdzają się także nowoczesne technologie.

Sposobem na zlokalizowanie dziecka, kiedy się zagubi, jest założenie maluchowi na rękę opaski
z wbudowanym chipem (nadajnikiem GPS). Urządzenie wysyła sygnał, który rodzic w razie potrzeby może namierzyć i zlokalizować pociechę.

Samodzielny nastolatek to inna bajka…

Podczas ferii w górach największym zagrożeniem dla nastolatka jest brawura i przesadna pewność siebie. Dlatego warto przede wszystkim informować o zagrożeniach, które mogą spotkać nas w czasie wyjazdu. Jeśli nastolatek będzie korzystał z wyznaczonych stoków, powiadomi opiekunów o trasach, na które się udaje i przewidywanym powrocie, a także będzie reagował na zmiany pogody, powinien być bezpieczny. Trzeba pamiętać, że każda wyprawa narciarska powyżej 1 000 m n. p. m. poza stokiem musi być zorganizowana z udziałem przewodników turystycznych. Zwłaszcza zimą należy unikać wycieczek w nieznane miejsca – znaki mogą być niewidoczne, a przez to łatwo będzie się zgubić.

Tekst dzięki firmie Rikaline