fbpx

Osobowość twórcza – charakterystyka

Osobowość twórcza - charakterystyka
123rf

Świat potrzebuje ludzi, którzy żyją w sposób natchniony, mają nowe wizje i pomysły na ich realizację, świeżą energię. Jednak w czasach korporacji i racjonalizmu osobom twórczym nie jest łatwo. Czym charakteryzują się ludzie kreatywni?
Często są postrzegani jako niedostosowani i niezdyscyplinowani, poza normą. Gdy tymczasem dobre rozpoznanie przekształca ich w ludzi twórczych, wręcz genialnych. Mihaly Csikszentmilhaly w książce „In Creativity: Flow and the Psychology of Discovery and Invention” opracował opis osobowości twórczej. Pisze on o tym, że jest jedno słowo, które wyróżnia kreatywnych od innych – niejednorodność. Oni są jak kolor biały, który wygląda niepozornie, ale zawiera wszystkie kolory. Osobowość twórcza mieści w sobie paradoksy, niespójności, chaos, światło i cień oraz intensywność, skrajności. Najważniejszą cechą kreatywnych ludzi, pisze Csikszentmilhalyi, jest umiejętność cieszenia się procesem tworzenia dla niego samego.

Charakterystyka osobowości twórczej

1. Duża potrzeba wydatkowania energii fizycznej naprzemiennie z wielką potrzebę ciszy i odpoczynku.
2. Intensywna seksualność, ale zdarza się życie w celibacie, zwłaszcza w okresach pracy twórczej.
3. Skłonność do życia ekstrawaganckiego, ale także w spartańskich warunkach.
4. Inteligencja emocjonalna ale równocześnie naiwność. Mix życiowej mądrości i dziecinności. Niedojrzałość emocjonalna wraz z najgłębszymi wglądami w nieświadomość.
5. Naprzemienne korzystanie z obydwu półkul mózgowych, co objawia się generowaniem dużej ilości pomysłów, wieloma punktami widzenia i niezwykłymi skojarzeniami. Kreatywni ludzie mają zdolność do myślenia w kilku kierunkach.
6. Ekstrawertyzm i introwertyzm, czyli potrzeba towarzystwa ludzi i samotności.
7. Pokora i duma, zwątpienia i pewność siebie.
8. Rodzaj psychicznej androgynii, korzystanie z aspektu żeńskiego i męskiego.
9. Postawa buntownicza i niezależna z jednej strony oraz tradycyjna z drugiej.
10. Naturalna otwartość i wrażliwość, które często narażają na cierpienie i ból, ale od rozpaczy do rozkoszy jest blisko.