1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Masturbacja: prawdy i mity

123rf.com
Masturbacja to seks z osobą, którą kochasz najbardziej na świecie - to cytat z jednego z filmów Woody'ego Allena.

I choć stwierdzenie to zawiera w sobie tyleż prawdy co żartu, to dla wielu osób masturbacja wpisana jest w rytm dnia, tygodnia czy życia.

I choć nadal na jej temat produkowane są liczne nieprawdy i stereotypy, zajmiemy się tymi nieszkodliwymi społecznie ale mogącymi mieć swoje konsekwencji w naszym życiu seksualnym. Oto one:

Częsta masturbacja zapobiega rakowi prostaty. To dość popularne swego czasu stwierdzenie nie znalazło potwierdzenia w badaniach medycznych. I choć masturbacja często traktowana jest jako sposób na zmniejszenie napięcia i redukcję stresu, to jej stosowanie nie powinno powstrzymywać facetów przed wizytą u lekarza.

Częsta masturbacja wpływa pozytywnie na życie seksualne. Dzieje się wręcz przeciwnie. Seksuolodzy donoszą, że osoby, które się często masturbują, często podsumowują swoje seksualne zbliżenia z partnerami jako niesatysfakcjonujące. Co więcej, samotna masturbacja może mieć wpływ na pogłębienie stanów depresyjnych, zwiększając dotkliwie poczucie osamotnienia. Lekarze radzą: jeśli masz partnera, popracuj nad wspólnym seksem, a nie nad masturbacją.

Orgazm to orgazm. Jak można przeczytać już powyżej, orgazm w samotności a orgazm przy udziale i w objęciach partnera to dwa różne poziomy satysfakcji.

Nie ma czegoś takiego, jak za dużo masturbacji. Już wiemy, że uzależnienie od pornografii i związana z tym masturbacja to krótka droga do seksoholizmu. Czym innym jest też masturbacja wynikająca z braku seksu, czym innym gdy staje się jedynym znanym i skutecznym sposobem rozładowania napięcia, lęków, momentów depresji. W praktyce za dużo masturbacji prowadzi do bolesnych otarć, chwilowego pozbawienia czucia, stanów zapalnych, podrażnień naskórka.

Odmawianie sobie masturbacji to krzywdzenie siebie. Jeśli boisz się siebie dotknąć, bo ktoś ci powiedział, że jest to zła praktyka, to naturalne, że hamując się w ten sposób - krzywdzisz siebie. Ale jeśli będąc w czułym związku z kochającym partnerem wybierasz masturbację - patrz punkt wyżej i umów się na rozmowę ze specjalistą.

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze