Typologia niewierności

TYpologia niewierności
123rf

O zdradę łatwo, zwłaszcza obecnie, kiedy znajomości przez internet są możliwe dzięki kilku kliknięciom, kiedy każdy z partnerów większość czasu poświęca sobie, własnej pracy i pasjom. Jak rozpoznać niewierność w związku?
Francuska socjolożka Charlotte Le Van w książce „Quatre profils d’infidèles” na podstawie badań przedstawiła typologię niewiernych. Zdradzających mężów podzieliła na cztery kategorie, co pomaga w rozpoznaniu zdrady.

1. Niewierność wynikająca z niezadowolenia z życia intymnego

Mężczyźni, którzy zdradzili, mówią o frustracji, płynącej z jakości życia małżeńskiego. Opisują oni swoje przeżycia braku satysfakcji z seksu. Ta sfera była dla nich mało satysfakcjonująca, bo ograniczona albo nieodpowiedniej jakości. Wskazywali na nudę i brak pożądania w łóżku jako powód zdrady. W drugiej kolejności mówili o chłodzie uczuciowym, który towarzyszy braku akcji w sypialni.

Dlatego, jeśli wasze życie seksualne nie układa się dobrze, bądź czuja, radzi Charlotte Le Van. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, wasz związek zagrożony jest zdradą. Seks jest papierkiem lakmusowym waszych uczuć.

2. Niewierność instrumentalna

Są i tacy mężczyźni, którzy zdradzają z żądzy zemsty, chęci ukarania partnerki, obwinienia jej, potrzeby wpłynięcia na układ sił w relacji. U źródła takiej intencji są sadystyczne zachowania, czy nawet zaburzenia psychiki wynikającego z lęku przed uczuciami.

Tutaj potrzebna jest świadomość, czy nie tkwisz w toksycznym związku, a twój partner nie ma na przykład osobowości narcystycznej, skłonności paranoicznych, nie jest manipulantem.