1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Olejek z oregano - właściwości

fot.123rf
fot.123rf
Olejki eteryczne (karwakrol i tymol) zawarte w oregano posiadają znakomite właściwości antybakteryjne.

W dawnych czasach medycy stosowali mieszankę ziołową z dodatkiem oregano (zwanego inaczej lebiodką pospolitą) jako antidotum przy różnego rodzaju zatruciach, jako lek uśmierzający bóle głowy oraz wiatropędny. Liście i kwiaty lebiodki w połączeniu z winem podawane były osobom pogryzionym przez dzikie zwierzęta. Lek miał także wzmacniać nerwy, łagodzić choroby płucne i usuwać hemoroidy. W medycynie ludowej odwar z ziela lebiodki stosowany był jako znakomity lek na ból zębów.

W czasach współczesnych lebiodka wcale nie utraciła znaczenia leczniczego. Jest stosowana jako lek dezynfekujący, antyseptyczny, przeciwzapalny, przeciwskurczowy, żołądkowy i moczopędny.

Istnieje wiele podgatunków Oregano. Różnią się one nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale także substancjami aktywnymi.

Oregano zawiera flawonoidy, będące antyoksydantami (wspo­magają one ochronę komórek przed atakiem wolnych rodników), liczne pier­wiastki oraz takie substancje jak kwas rozmarynowy, sterole, wita­miny A i C.

Olejek uzyskiwany z oregano może zwalczać niektóre rodzaje bakterii odpornych na antybiotyki, co potwierdził doświadczalnie uczony z Uniwersytetu Georgetown.

Szczególnie cenne są jego właściwości zwalczania grzyba Candida albicans, będącego główną przyczyną uciążliwych i trudnych do leczenia grzybic, oraz bakterii Gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus).

Grzybice są plagą współczesnej cywilizacji. Współczesne badania dowiodły, że grzybicze infekcje są bezpośrednią przyczyną około 80% chronicznych chorób zatok, uszu i płuc. Także choroby skóry, takie jak np. łuszczyca, egzema, dermatozy są często powodowane przez infekcje grzybicze.

Olejek zawiera duże ilości składników aktywnych. Działa przeciwzapalnie, wykazuje właściwości przeciwpasożytnicze, zmniejsza ryzyko zarażenia infekcjami wirusowymi, ma też silne właściwości antyoksydacyjne (podobno jest silniejszym antyoksydantem niż cytrusy i borówka amerykańska). Ponadto wspomaga trawienie i hamuje procesy gnilne w przewodzie pokarmowym.

Zalecany jest do stosowania w okresie jesienno - zimowym, szczególnie osobom, które mają przewlekłe problemy z grzybicami lub infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Można go używać nie tylko zewnętrznie i wewnętrznie, ale również do inhalacji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze