Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

ITI Cinema / Kadr z filmu "Sala samobójców" (2011), reż. Jan Komasa
ITI Cinema / Kadr z filmu "Sala samobójców" (2011), reż. Jan Komasa

Jan Komasa – Portret nadwrażliwców

Jan Komasa zasłynął w 2005 roku realizując jedną z trzech nowej w głośnym projekcie filmowym "Oda do radości". Teraz w kinach można oglądać jego najnowszy obraz pt. "Sala samobójców", który właśnie wchodzi do polskich kin. O filmie, pracy nad nim oraz inspiracjach, które miały wpływ na jego ukształtowanie rozmawiają Piotr Czerkawski oraz Marcin Sobczak.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

– Piotr Czerkawski:Sala samobójców” nie pozostawia obojętnym. Na przemian fascynuje i drażni, przyciąga i odpycha. Zastanawia nas, jak wiele wysiłku musiała kosztować Cię praca nad projektem angażującym tak wiele intensywnych emocji?

„Sala samobójców” zupełnie mnie pochłonęła. Przez kilka lat nie zajmowałem się w życiu niczym innym. Czułem się jakbym nie opuszczał planu filmowego. Wraz z członkami ekipy pracowaliśmy od rana do wieczora, żeby dopieścić stronę wizualną, jak najbardziej klarownie poprowadzić intrygę.  Wydaje mi się, że rzadko kiedy w polskim kinie dostaje się taką możliwość. Dzięki studiu „Kadr” nie musieliśmy martwić się ani o czas, ani o pieniądze. Przekraczaliśmy terminy, ale na szczęście producent Jurek Kapuściński stał na stanowisku, że deadline stanowi prostu moment, w którym powstanie dobry film.  Tę życzliwość staraliśmy się  jak najlepiej wykorzystać.

– P. Cz: Nie czułeś, że w pewnym momencie możesz zatracić się w pracy zbyt mocno?

– W trakcie szlifowania scenariusza miałem moment, w którym rodzina wyjechała na wakacje i zostałem w domu sam. Przez dwa tygodnie pracowałem i prawie w ogóle nie wychodziłem. Zupełnie pomieszałem pory dnia. Potem wykorzystałem ten motyw w filmie. Zdecydowałem, że wszystko, co powinno dziać się w nim w dzień, będzie miało miejsce w nocy. Przez cały czas wiedziałem jednak, że muszę prowadzić normalne życie. Z drugiej strony, mimo tej świadomości, nieustannie pali mi się w głowie czerwona lampka. Wiem, że mogę natrafić gdzieś na jedną przypadkową scenę, podpatrzony gest czy przeczytane zdanie, które będzie stanowiło dla mnie źródło inspiracji. Pomysł na „Salę samobójców” przedstawiłem komuś w ciągu 5 minut na wieczorze kawalerskim kolegi. Takie olśnienia są niesamowite i zupełnie nieprzewidywalne.

– Marcin Sobczak: ”Salę samobójców” otwiera scena operowego występu. Jak możemy wydedukować z napisów końcowych, występuje w niej twój brat. Dlaczego zdecydowałeś się na takie rozwiązanie?

– Gdy tworzyłem „Salę…”, Szymek stanowił dla mnie poważne źródło inspiracji. Mój brat jest o pięć lat młodszy, więc mogłem z bliska przyglądać się jego dojrzewaniu. Wywoływało to we mnie mnóstwo emocji, sprowokowało wiele obserwacji. Dlatego uznałem, że jeśli w pierwszej scenie pojawi się właśnie Szymek, będzie to dla mnie bardzo ważne. Różnego rodzaju aluzji, choć może już nie tak osobistych, jest w tym filmie znacznie więcej. Można odnaleźć w nim poukrywane aluzje do postaci Kurta Cobaina, Sylvii Plath czy Szekspirowskiego Hamleta. Jeśli „Sala…” zapadnie komuś w pamięć i będzie chciał do niej powrócić, to wszystko na pewno rzuci mu się w oczy.

 

– P. Cz: Wspomniałeś o Szekspirze. W jednym z wywiadów powoływałeś się na niego także przy okazji „Ody do radości”. To interesujące, że wciąż odnajdujesz coś nowego u tak mocno eksploatowanego autora. Jaki jest twój sposób na Szekspira?

– Szekspir miał niesamowity talent do ukazywania archetypów ludzkich zachowań. Na przykład Hamlet zawsze będzie mi się kojarzył z dojrzewającym chłopcem, który nie potrafi ułożyć swoich relacji z matką. To ciekawe, że ostatnimi czasy powstało dużo dobrych filmów, które – jak choćby „Powrót” Zwiagincewa – opowiadają o rozliczeniu z ojcem. Mnie tym czasem ostatnio bardziej zainteresowała figura matki. Bardzo dużo dał mi do myślenia research do filmu przeprowadzony wśród uczniów warszawskich szkół. Z rozmów z tymi dzieciakami wyłaniał się obraz matki, która nie poświęca im oczekiwanego czasu, nie przynosi wsparcia i spodziewanego ciepła. W Polsce ten temat wciąż jest tabu, bo mamy przecież ściśle określony wzorzec matki. Jak widać, ów trop zaprowadził mnie bardzo daleko, ale nie podjąłbym go, gdyby nie wcześniejsza lektura Szekspira.

– M.S: W Twoim filmie Dominik, nastoletni bohater, który nie potrafi przystosować się do rzeczywistości popada w coraz głębszą depresję. Odwiedzający chłopca psychiatrzy nie potrafią pomóc, są zupełnie bezradni. Dlaczego zdecydowałeś się przedstawić ich właśnie w takim świetle?

– Nie ukrywam, że chciałem ukazać bezsilność takiej formy pomocy. Tyle, że wiąże się ona raczej z naszymi nieadekwatnymi oczekiwaniami wobec lekarzy. Wychodzimy z założenia, że jeśli złamiemy nogę, zgłaszamy się do chirurga, a jeśli mamy problem z głową, idziemy do psychiatry, który jakoś nas z tego wyciągnie. Tymczasem świetni warszawscy lekarze, z którymi się konsultowaliśmy, przekonywali, że podobne przypadłości są w leczeniu bardzo trudne. Chory właściwie zostaje z nimi sam. Jeśli nie będzie w nim woli wyzdrowienia, psychiatra w niczym nie pomoże.

– M.S: „Sala” wyróżnia się na tle polskiego kina nie tylko odwagą treści, ale i formy. Twój film zaskakuje spójną, przebojową ścieżką dźwiękową. Jakie cele towarzyszyły ci przy jej opracowywaniu?

– Pochodzę z bardzo muzykalnej rodziny, sam jestem po szkole muzycznej, więc kwestia ścieżki dźwiękowej musiała być dla mnie bardzo ważna. Od bardzo dawna szukałem kogoś z kim mógłbym w tym zakresie współpracować. W Polsce dominuje podejście, zgodnie z którym kompozytor musi zobaczyć film i dopiero potem napisać do niego muzykę. Tymczasem ja pracuję odwrotnie. Muszę usłyszeć dźwięki, które w mojej wyobraźni skomponują się z konkretnymi obrazami. Przed przystąpieniem do pracy nad filmem zawsze osadzam go w świecie określonego rodzaju muzyki. W przypadku „Sali samobójców” od początku wiedziałem, że będę korzystał z rocka. Było to dla mnie ciekawe doświadczenie, bo wcześniej słuchałem głównie hip – hopu. Ta muzyka wydaje mi się jednak uporządkowana, klarowna. Rock jest znacznie bardziej rozchwiany, niejednoznaczny, wewnętrznie sprzeczny. W „Sali” wykorzystujemy zresztą jego specyficzną odmianę związaną z kulturą emo. Wokaliści takich zespołów są bardzo histeryczni. Potrafią w jednej chwili przejść ze śpiewania balladowego do wrzasku, który ociera się wręcz o pisk. Ten głos ma zresztą swoją specyficzną nazwę – „screamo”. Nie bez powodu w najbardziej ekstremalnych sytuacjach używa go także Dominik. Charakter słuchanej muzyki pełni decydującą rolę w dookreśleniu jego osobowości.

– P. Cz: Myślisz, że dla twojego bohatera nie było już ratunku?

– Bardzo wielu ludzi ma w sobie trudny do zdefiniowania, złowieszczy smutek.  Na pewno miała go w sobie Magda- bohaterka reportażu z „Wysokich obcasów”, który stanowił podstawową inspirację dla mojego filmu. Zależało mi, żeby wokół Dominika funkcjonowała podobna aura. Kto wie, może w jakimś sensie istnieje ona także wokół mnie. Przykład Dominika pokazuje, że istnieją ludzie suicidalni, zaprogramowani na samobójstwo. Psychiatrzy dzielą zresztą ludzi na potencjalnych zabójców i samobójców. Ci pierwsi to ekstrawertycy wyładowujący niepowodzenia na otoczeniu. Drudzy są introwertykami, którzy kierują te emocje do wewnątrz i mają w sobie ogromny pęd ku autodestrukcji.  Można próbować pomóc im na wszystkie sposoby, nie szczędzić nakładów finansowych, tworzyć iluzję normalności. Ale to nic nie da. Bestia, która drzemie w środku da o sobie znać. Nie uda się uciec przed samym sobą.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI