Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

www.flickr.com/pstjohn
www.flickr.com/pstjohn
13 lipca 2015 in Psychologia by Dagmara Gmitrzak

Harmonia myśli i uczuć. Ćwiczenia

Jak pogodzić umysł z ciałem? Umacniając pomost między nimi. Najprościej zrobić to poprzez oddech oraz techniki relaksacji. Oto zestaw ćwiczeń zwiększających świadomość własnego ciała i uspokajających umysł.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Koncentrowanie uwagi na sercu

Jeśli odczuwasz lęk i niepokój, a twoje myśli są pesymistyczne, połóż dłoń pośrodku klatki piersiowej. Zacznij świadomie oddychać klatką piersiową. Poczuj, jak lekko unosi się na wdechu i opada na wydechu.

Teraz uświadom sobie fizyczne serce. Pomyśl, jak wygląda, zwiększ świadomość tego czującego, niezwykłego organu wewnątrz klatki piersiowej. Poczuj wdzięczność za to, że twoje serce codziennie bije dla ciebie w rytmie życia. Wyobraź sobie, że oddychasz do serca, przez serce, zapraszasz je do procesu oddychania. Twój oddech jest spokojny i równy. Serce wchodzi w stan koherencji, który bardzo korzystnie wpływa na organizm i układ immunologiczny.

Kobiecy czas menstruacji

Menstruacja to comiesięczny naturalny cykl oczyszczenia. W wielu kulturach pierwotnych, żyjących w zgodzie z naturą, ten czas jest uważany za święty. Indianki nazywają menstruację „czasem bycia na Księżycu” lub „czasem Księżyca”, który rządzi przypływami i odpływami wód, jest kojarzony z płodnością i intuicją. Kobieta oczyszcza się w czasie tych kilku dni na poziomie fizycznym, psychicznym i energetycznym. Idealnie byłoby, gdybyśmy spędzały ten czas same ze sobą, celebrując swoją kobiecość. Zgodnie z przekazem istniejącym w kulturach pierwotnych, mamy wtedy dostęp do swojej mocy. Możemy w pełni zatroszczyć się o ciało, pójść na masaż, przygotować aromatyczną kąpiel. Menstruacja może być okazją do lepszego poznania i czułego traktowania siebie.

Podczas pierwszych dwóch dni menstruacji staraj się ograniczyć aktywność, dbaj o siebie i sprawiaj sobie przyjemności. Zadaj sobie pytania: Czego teraz potrzebuję na poziomie emocjonalnym? Co sprawiłoby radość mojemu ciału? Co miałabym ochotę teraz zjeść? I zrób to! Obudź też w sobie ducha kreatywności; namaluj coś, narysuj, napisz wiersz, zrób mapę marzeń (kolaż zawierający obrazy tego, o czym marzysz), możesz też po prostu ubrać się w ulubione kolory.

Uważne chodzenie

Praktyka uważnego chodzenia to kolejne z ćwiczeń, które pomoże ci zharmonizować ciało i umysł. Wystarczy, że całą swoją uwagę przeniesiesz na proces chodzenia, poruszania się. Kiedy idziesz ulicą, zwolnij. Bądź świadoma każdego kroku. Jak się czujesz, gdy zwalniasz tempo chodzenia? Jak odbierasz teraz otoczenie? Kiedy jesteś w parku, w lesie lub w górach, zwolnij i uważnie stawiaj każdy krok. Powoli podnoś stopę, bądź świadoma jej unoszenia się i powrotu na ziemię. Spróbuj zsynchronizować swoje kroki z oddychaniem. Wdech to jeden krok, wydech – drugi. Jeśli w trakcie poczujesz, że twój umysł zaczyna uciekać od „tu i teraz”, zapytaj siebie: O czym teraz myślę? Jak się czuję, gdy o tym myślę? Czy to dla mnie korzystne, abym dalej o tym myślała? Wybieraj, na jakich myślach chcesz się skupić.

Więcej ćwiczeń na harmonię duszy i ciała znajdziesz tutaj

Dagmara Gmitrzak, trenerka rozwoju osobistego, socjolog, terapeutka technik holistycznych, autorka książek, www.rozwojosobisty.waw.pl

fot. John St John

Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI