1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

W harmonii myśli i uczuć – ćwiczenia relaksacyjne

Relaksacja to praktyczne narzędzie służące do głębokiej regeneracji ciała, umysłu i układu nerwowego. (Fot. iStock)
Relaksacja to praktyczne narzędzie służące do głębokiej regeneracji ciała, umysłu i układu nerwowego. (Fot. iStock)
W jaki sposób pogodzić umysł z ciałem? Najlepiej zrobić to umacniając pomost między nimi - poprzez ćwiczenia oddechowe oraz techniki relaksacji. Oto kilka prostych ćwiczeń zwiększających świadomość własnego ciała i uspokajających umysł.

Ciało chce być naszym przyjacielem, ale czy my traktujemy je z szacunkiem? Czy wsłuchujemy się w pełni w jego potrzeby? Czy dbamy o jego komfort? Czy myślimy o nim z sympatią? Umysł i ciało są jak dwie istoty, które mogą się lubić i wspierać nawzajem albo walczyć i sobie przeszkadzać. Sztywny, rygorystyczny umysł nie jest sprzymierzeńcem ciała, jeśli oczekuje od niego zbyt wiele. Umysł powinien szanować ciało i współpracować z nim. Oto kilka technik, które usprawnią komunikację ciała z umysłem.

Moc świadomego oddechu

Królową wszystkich metod na harmonię myśli i uczuć jest bez wątpienia świadomy oddech. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i zacznij świadomie oddychać. Najpierw sprawdź, gdzie jest twój oddech. W tym celu połóż dłoń na klatce piersiowej i wyczuj, czy unosi się, gdy oddychasz. Po minucie połóż dłoń na przeponie (to mięsień, który łączy klatkę piersiową z jamą brzuszną). Czy czujesz ruch przepony? Na koniec połóż dłoń na podbrzuszu. Czy czujesz jego ruch? Jeśli odczuwasz ruch w klatce piersiowej, oznacza to, że oddychasz piersiowo, jeśli w przeponie i podbrzuszu – brzusznie (najzdrowiej, dotleniając wszystkie organy). Teraz zobacz, jaki jest twój oddech: płytki, głęboki, powolny czy szybki? Kiedy jesteśmy szczęśliwi, nasze wydechy są dłuższe, gdy jesteśmy smutni, oddychamy powoli i bardzo płytko, z kolei kiedy czujemy gniew, nasz oddech staje się szybszy.

Usiądź z prostym kręgosłupem i przenieś uwagę do swoich nozdrzy. Na początku zrób głęboki wdech nosem i długi wydech ustami. Powtórz to jeszcze raz. Teraz oddychaj spokojniej. Odczuwaj każdy wdech i wydech. Poczuj przyjemny ciężar ramion, wraz z każdym wydechem. To ćwiczenie pozwoli ci się uspokoić.

Znów usiądź z prostym kręgosłupem i przenieś uwagę do nozdrzy. Poczuj długość każdego wdechu i wydechu. Następnie spróbuj wyrównać obie fazy (np. cztery sekundy wdech i cztery sekundy wydech). Oddychaj tak przez kilka minut. Wykonuj to ćwiczenie codziennie. Pomoże ci nie tylko wyrównać oddech, ale również poprawi samopoczucie.

Chcesz nauczyć się oddechu brzusznego? Usiądź wygodnie i połóż obie dłonie na podbrzuszu. Spróbuj oddychać w taki sposób, aby wraz z każdym wdechem, twój brzuch unosił się, na wydechu wciągaj mięśnie do środka. Wyobrażaj sobie, że z każdym oddechem twoja miednica, która na poziomie psychologicznym reprezentuje twoją kobiecość i kreatywność, wypełnia się energią życiową.

Relaksacja w pozycji leżącej

Relaksacja to praktyczne narzędzie służące do głębokiej regeneracji ciała, umysłu i układu nerwowego. Głębokie rozluźnienie mięśni korzystnie wpływa na uspokojenie umysłu, wprowadza go w stan alfa, związany z odprężeniem i kreatywnością, zwiększa odporność organizmu.

Zarezerwuj 25–30 minut tylko dla siebie. Wyłącz telefon. Włącz płytę z ulubioną muzyką relaksacyjną (np. z odgłosami natury i delikatnymi dźwiękami fortepianu). Połóż się wygodnie i przykryj kocem. Zamknij oczy. Poczuj, jak całe twoje ciało przykleja się teraz do podłoża. Zwróć uwagę na oddech: uspokój go i wyrównaj. Odczuwaj, jak z każdym wydechem twoje ciało robi się przyjemnie ciężkie. Odgłosy z zewnątrz stają się coraz mniej ważne. Twoja uwaga jest skupiona całkowicie na ciele i oddechu.

Relaksacja polega na stopniowym odpuszczaniu kontroli umysłu logicznego, dlatego jest możliwe, że na chwilę zaśniesz podczas sesji. Ten sen będzie wyjątkowo regenerujący. Regularne stosowanie relaksacji pomaga zmniejszyć objawy silnego stresu, lęku, nerwicy i depresji. Oddech spowalnia, rytm serca wyrównuje się, zmniejsza się napięcie w mięśniach.

Koncentrowanie uwagi na sercu

Jeśli odczuwasz lęk i niepokój, a twoje myśli są pesymistyczne, połóż dłoń pośrodku klatki piersiowej. Zacznij świadomie oddychać klatką piersiową. Poczuj, jak lekko unosi się na wdechu i opada na wydechu.

Teraz uświadom sobie fizyczne serce. Pomyśl, jak wygląda, zwiększ świadomość tego czującego, niezwykłego organu wewnątrz klatki piersiowej. Poczuj wdzięczność za to, że twoje serce codziennie bije dla ciebie w rytmie życia. Wyobraź sobie, że oddychasz do serca, przez serce, zapraszasz je do procesu oddychania. Twój oddech jest spokojny i równy. Serce wchodzi w stan koherencji, który bardzo korzystnie wpływa na organizm i układ immunologiczny.

Uważne chodzenie

Praktyka uważnego chodzenia to kolejne z ćwiczeń, które pomoże ci zharmonizować ciało i umysł. Wystarczy, że całą swoją uwagę przeniesiesz na proces chodzenia, poruszania się. Zwolnij. Bądź świadoma każdego kroku. Jak się czujesz, gdy zwalniasz tempo chodzenia? Jak odbierasz teraz otoczenie? Kiedy jesteś w parku, w lesie czy po prostu w domu - zwolnij i uważnie stawiaj każdy krok.

Powoli podnoś stopę, bądź świadoma jej unoszenia się i powrotu na ziemię. Spróbuj zsynchronizować swoje kroki z oddychaniem. Wdech to jeden krok, wydech – drugi. Jeśli w trakcie poczujesz, że twój umysł zaczyna uciekać od „tu i teraz”, zapytaj siebie: o czym teraz myślę? Jak się czuję, gdy o tym myślę? Czy to dla mnie korzystne, abym dalej o tym myślała? Wybieraj, na jakich myślach chcesz się skupić.

Dagmara Gmitrzak, trenerka rozwoju osobistego, socjolog, terapeutka technik holistycznych, autorka książek.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze