Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Kariera: Gdy kieruje tobą lęk

fot.123rf
2 czerwca 2016 in Psychologia by Aleksandra Nowakowska
Czego boimy się w pracy? Szefa, zwolnienia, nadmiaru obowiązków, braku własnych kompetencji… To nasze lęki powszednie. Life coach Joanna Godecka podpowiada, jak sobie z nimi poradzić, zarządzając energią myśli i emocji.

Co jest źródłem naszych lęków? Według Joanny Godeckiej ich podstawowa przyczyna to niskie poczucie wartości: – Jeśli prawdziwie wierzymy w siebie i w swoje umiejętności, a jednocześnie dajemy sobie prawo do popełniania błędów, wszystko, co się dzieje w miejscu pracy i poza nim, jest jedynie przeplatanką sukcesów i porażek. Słabsze strony stają się obszarami rozwoju. Życie płynie dynamicznie, bo nie boimy się wyzwań, a to, co się wydarza, nie budzi naszych skrajnych emocji. Płyniemy z prądem i niewiele zewnętrznych czynników zakłóca nasz wewnętrzny spokój. To ideał, do którego warto dążyć.

Osoba, która nie ma zaniżonej samooceny, posiada głęboką świadomość, że jest potrzebna w pracy, bo jest w stanie coś wartościowego dać. I wierzy, że to zostanie docenione. Nie musi więc niczego się obawiać.

Jesteśmy transparentni

Drugim powodem odczuwania lęków, również tych, które są naszą codziennością w pracy, jest traktowanie świata jako czegoś wrogiego, co tylko czyha, żeby wyrządzić nam krzywdę. Taka postawa, często nie w pełni uświadomiona, sprawia, że cierpi na tym cała nasza energetyka. – Bo przecież nie funkcjonujemy tylko poprzez nasze zachowania. One są jedynie odzwierciedleniem wewnętrznej energii – tłumaczy Joanna Godecka. – Złodziej, który chce kogoś okraść, wyławia z tłumu właśnie tę osobę, która się boi napadu, czuje się słaba i bezbronna.

Jesteśmy transparentni dla innych, w związku z tym jeśli się boimy, manifestujemy strach poprzez swoją energetykę i wszystko to, co ona wyraża – postawę ciała, sposób poruszania, mówienia. Wytwarzamy wokół siebie aurę i nią emanujemy. – To nie wydarzenia zdarzają się ludziom, tylko ludzie sprawiają, że one się im wydarzają – mówi Joanna Godecka. – Jeżeli mamy w sobie duży poziom określonego lęku, z pewnością doświadczymy sytuacji, która będzie go podsycać. Natrafimy na wymagającego i krytycznego szefa lub firmę, w której będą zwalniać pracowników. Wyjdzie na jaw, że nie jesteśmy perfekcyjni lub podświadomie będziemy zachęcać innych, żeby zlecali nam zbyt wiele obowiązków. 

Strony: 1 2


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI