Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
12 września 2014 in Seks by Marta Wołowska-Ciaś

Jak wyjść z toksycznego związku?

Zdrowy związek, oparty na wzajemnej miłości, bliskości i szacunku, mogą stworzyć tylko osoby, które najpierw pokochają same siebie. Co możesz zrobić?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jeśli do tej pory byłaś w związku, tą która „kocha za bardzo„, która czuje, że kocha bez wzajemności, a swój związek może nazwać bardziej toksycznym  niż zdrowym i satysfakcjonującym, to pora wkroczyć na drogę do wyzdrowienia i pokochania siebie.

  1. Zacznij od uświadomienia sobie, że twoja relacja jest toksyczna i przynosi ci więcej destrukcyjnych uczuć i zachowań niż szczęścia i poczucia bezpieczeństwa.
  2. Postaw na psychoedukację. Nic tak nie działa na ostudzenie emocji, jak poznanie mechanizmów, jakimi się kierujemy przy wyborze partnera. Lektura książek Pii Melody czy Norwood Robin może w tym pomóc. Samoobserwacja i zagłębienie się w siebie, spowoduje,  że będziesz bardziej uważna i ostrożna przy wchodzeniu w nowe relacje. A poza tym wypełni ci czas, który do tej pory za pewne wypełniał tylko ON.
  3. Poszukaj grupy wsparcia i zacznij chodzić na spotkania. Jest wiele kobiet, które żyją w przemocowych związkach. Czasem warto posłuchać, jak sobie poradziły z rozstaniem, bólem, tęsknotą, cierpieniem, lekiem przed opuszczeniem. Nie jesteś sama! Być może będziesz musiała sama stworzyć taką grupę, jeśli w twojej okolicy nie znajdziesz interesującej propozycji.
  4. Zastanów się, co sprawia ci frajdę, co było twoją pasją, zanim weszłaś w toksyczny związek. Nie musi to być od razu hobby czy wielki talent. Może jest coś, co lubiłaś robić, a zrezygnowałaś z tego: gotowanie, czytanie, malowanie, słuchanie muzyki, ćwiczenia, spacery…. Poszukaj w starych pamiętnikach albo na zdjęciach. Wróć do tych drobnych przyjemności i poświęć im chociaż kilkanaście minut w tygodniu.
  5. Przyjrzyj się sobie. Zadaj sobie pytania: Jaka tak naprawdę jestem? Co lubię robić, jeść, w co się ubierać? Czy to co mam na sobie, to jest naprawdę mój styl? Dokąd lubię podróżować? Czy lubię swoje mieszkanie i jego wystrój? A może zawsze chciałaś mieć psa lub kota? Zaciekawienie się sobą to kolejny krok do uzdrowienia.
  6. Mogą przyjść chwile pełne smutku, żalu i tęsknoty.  Zadbaj o sieć znajomych, abyś w takich chwilach nie była sama.
  7. Ważny będzie też rozwój duchowy. Dla każdego z nas będzie to inny sposób. Poszukaj swojego. Co sprawia, że jesteś spokojna, czujesz równowagę, masz oparcie w sobie oraz miłość i zaufanie do siebie i świata? Poszukiwanie tych odpowiedzi to fascynująca podróż.
  8. Zadbaj o ciało. Jak mówi łacińskie przysłowie, „w zdrowym ciele zdrowy duch”. To nie muszą być zajęcia 3 razy w tygodniu na aerobiku i siłowni. Wystarczy spokojny spacer, spontaniczny taniec, pływanie czy rower. Nic tak dobrze nie wpływa na nasz nastrój jak naturalne endorfiny!
  9. Może pod wpływem skupienia się na sobie i swoich potrzebach (i tylko swoich), zagłębiania się we wnętrze, myśli i uczucia zdecydujesz się na psychoterapię. To ważna decyzja i nie powinna być pochopna. Psychoterapia to proces, który trwa. Ma swój początek, środek i zakończenie. Na każdym etapie mogą pojawiać się różne uczucia, nie zawsze przyjemne. Zwieńczeniem powinna być większa samoświadomość, wewnętrzny spokój i równowaga oraz poczucie wolności. Wolności od przymusów, oceny innych, lęków, agresywnych zachowań, nałogów i innych mechanizmów obronnych. To rodzaj harmonii, jaki po prostu jest w nas. Psychoterapia to trudna droga., która zawsze przynosi zmianę.
  10. … Najlepiej, abyś ten punkt dopisała sama: Jaki jest twój sposób na wyjście z toksycznego związku?

www.wolowska.pl


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI