Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Alergia na roztocze

fot.123rf
7 lipca 2016 in Zdrowie by Agata Domańska
Co chwila kichasz i prychasz, budzisz się z zatkanym nosem, a do tego pieką cię oczy? Zanim pobiegniesz do apteki po coś na przeziębienie, przewietrz i posprzątaj pokój. Wspomniane objawy równie dobrze mogą oznaczać alergię na roztocze, a jej źródłem może być… twoje łóżko.

W Internecie można znaleźć wiele o tyle cennych, co kontrowersyjnych informacji. Na przykład taką, że materac przeciętnego człowieka po ośmiu latach użytkowania podwaja swoją wagę. Skąd te dodatkowe kilogramy? Ze skumulowanego przez lata złuszczonego naskórka, resztek potu i bardzo licznej populacji roztoczy. Prawda to? Tak, ale nie do końca. Twój materac raczej swojej wagi nie podwoi, rzeczywiście jednak „wzbogaci” się o sporo dodatków, jak bakterie czy owady. Zostanie też skolonizowany przez roztocze, które w takich warunkach czują się jak w niebie: służy im ciepło i cieszy bogato zastawiony stół. Bo roztocze żywią się tym, co opadnie z łóżka właściciela: resztkami naskórka. Jak mówi alergolog, Piotr Dąbrowiecki, każdy materac to istna metropolia roztoczy. Nigdzie nie żyje się im lepiej.

Ale ci niechciani sublokatorzy moszczą się nie tylko w pościeli. Znajdziesz ich także na wszystkim, co gromadzi kurz, czyli na tapicerowanych meblach, pluszowych zabawkach, dywanach, wykładzinach, zasłonach (im materiał cięższy i grubszy, tym lepiej) czy też na regałach z książkami. Znajdziesz, kichniesz, wzniecisz tuman kurzu i po sprawie. No, chyba że jesteś alergikiem…

Podobno aż  50 proc. Polaków jest uczulonych na roztocze kurzu domowego. Statystycznie są więc dla nas równie często uczulającym alergenem jak trawy.

Pająki w wersji mikro

Roztocze to maleńkie pajęczaki. Raczej nie zobaczymy ich gołym okiem, bo ich długość oscyluje wokół połowy milimetra. Najbardziej lubią temperaturę pomiędzy 22 a 25 stopni – czyli taką, jaka i nam odpowiada i jaką często utrzymujemy w domach. – Lubią też odrobinę wilgoci i wręcz uwielbiają tę, którą zapewnia im w łóżku emitujące naturalną wilgoć ludzkie ciało. Im bardziej pocimy się w nocy, tym doskonalej czują się roztocze – mówi dr Piotr Dąbrowiecki. – Nie muszą pić wody, bo za pomocą specjalnych aparatów zasysają wilgoć z otoczenia.

Skąd się biorą w łóżku? Wystarczy, że trafi tu jedna samica roztocza. Bardzo szybko złoży jaja – a jedna roztoczowa dama może matkować nawet setce jajeczek. Każde z jej dzieci przeżyje 60–100 dni, w chłodniejszych temperaturach nieco dłużej, w cieplejszych krócej. Czy można uniknąć „zaproszenia” tej pierwszej samicy? Raczej nie: wystarczy, że przemaszerujesz do łóżka przez zakurzony pokój. Roztocz, przykleiwszy się do ubrania, piżamy czy stopy, wędruje razem z tobą. Na stopę wskoczy całkiem łatwo: szacuje się, że w jednym gramie domowego kurzu spokojnie sobie bytuje ok. 19 tys. osobników… Często wdrapują się też między piernaty na sierści śpiących z nami pupili. A kiedy już założą kolonię, ich liczebność rośnie błyskawicznie: w przeciętnym materacu mieszka od półtora do dwóch milionów roztoczy!

Strony: 1 2


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI