Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
25 lutego 2015 in Zdrowie by Agata Domańska

Jak jedzenie wpływa na przyswajalność leków

Dieta wpływa na przyswajalność leków, nawet w przypadku leczenia „zwyczajnych” przypadłości, jak ból głowy czy przeziębienie. Farmaceutka Emilia Chłopek-Olkuska wyjaśnia, czego nie łączyć.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jest sezon przeziębień, biorę więc witaminę C i jem więcej sałatek. Dobrze robię?

A czy do sałatek dodaje pani ogórka?

Tak, bardzo go lubię!

I to jest jeden z najczęściej powtarzanych błędów. Świeże ogórki zawierają dużą ilość askorbinozy, enzymu, który rozkłada witaminę C. Przyjmowanie profilaktycznie lub leczniczo witaminy C i zjedzenie świeżego ogórka w tym samym czasie spowoduje dezaktywację, rozkład tej witaminy. Jeśli więc leczymy przeziębienie, jedzmy sałatki bez ogórka. Powinny go unikać także osoby, które walczą z anemią. W jej leczeniu stosuje się preparaty żelaza, a żelazo trudno się wchłania. By podnieść jego wchłanianie, dodaje się witaminę C. Zawarta w ogórku askorbinoza ją zniszczy i połknięta tabletka z żelazem nie da nam zbyt dużej korzyści. Trzeba też pamiętać, że na przyjęte leki działa pokarm zjedzony nawet godzinę przed i po ich połknięciu.

A środki przeciwbólowe? Tu chyba nie trzeba specjalnie uważać na to, co jemy?

Przeciwnie, leki z grupy NLPZ, czyli przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, nie powinny być zażywane w towarzystwie tłuszczów. Tłuszcz wchłania się z żołądka i wędruje wraz z krwią, łącząc się w niej z określonymi białkami – tymi samymi, które są odpowiedzialne za transport leków. Jeśli więc zjemy tłusty obiad (wszystko jedno, czy będzie to tłusta wieprzowina, czy łosoś) lub posmarujemy sobie chleb dużą ilością masła tuż przed połknięciem tabletki, to substancja lecznicza nie wchłonie się w całości. Zostanie w wolnej postaci – i ból się nie zmniejszy. Wystarczy odczekać godzinę od posiłku i dopiero wtedy połknąć tabletkę albo zamiast łososia zjeść na obiad pstrąga, który jest chudą rybą. Ta sama zasada dotyczy leczenia gorączki oraz przeziębienia.

Coraz częściej przyjmujemy też różne preparaty wielowitaminowe.

I będą dobrze działać, jeśli nie przeszkodzi im w tym błonnik. Zarówno ten zawarty w preparatach na odchudzanie, jak i w pełnoziarnistych produktach (np. chlebku typu fitness) przeszkadza witaminom i minerałom się wchłonąć. Dwie godziny przed przyjęciem preparatu lepiej zrezygnować z błonnika, który ogranicza wchłanianie niektórych leków nawet o 70 proc.

Przeziębienie dobrze leczy także czosnek. Czegoś o nim nie wiemy?

Zarówno leki z grupy NLPZ, jak i czosnek ingerują w krzepliwość krwi: zmniejszają ją. Jeśli zażywamy obie substancje razem, może to zwiększać tendencję do krwawień. Warto o tym pamiętać zwłaszcza podczas miesiączki, kiedy krzepliwość krwi w naturalny sposób spada. A leków z grupy NLPZ nie bierzmy także przed wizytą u dentysty, bo będą nam silniej krwawiły dziąsła.

Znam osoby, które jako lek przeciwbólowy przyjmują aspirynę.

Aspiryna działa przeciwbólowo, ale może też podrażnić żołądek. Powinno się więc zażywać ją po posiłku. Unikajmy w tym samym czasie alkoholu, kofeiny i ostrych przypraw, bo one też działają na śluzówkę żołądka drażniąco i mogą w połączeniu z aspiryną powodować silne bóle brzucha – przejściowe, ale i tak dokuczliwe. Alkohol podnosi też stężenie kwasu acetylosalicylowego we krwi. Przez krótki okres po zażyciu tabletki daje bardzo wysoki jego poziom we krwi. Wtedy szybko rośnie ryzyko działań ubocznych.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI