Nie lekceważ gdy łaskoczą cię zęby!

Tak samo jak mogą boleć włosy, czasami swędzą nas zęby. I chociaż taka „dolegliwość” wydaje się dziwna, często jest początkiem poważnego schorzenia jamy ustnej.
Czy zęby mogą swędzieć? Tak. Istnieje cały szereg schorzeń jamy ustnej dających te nietypowe objawy. Do najczęstszych zalicza się choroby dziąseł i zapalenia miazgi. Przyczyną dokuczliwości mogą być także alergie na składniki pasty do zębów, suchość w jamie ustnej, a nawet stres, przez który nerwowo zaciskamy szczęki.

reklama

Swędzenie zębów i dziąseł jest dość powszechną dolegliwością i najczęstszą, do której nie przyznają się pacjenci. Powodem jest jej nietypowość. Tymczasem może ona wynikać np. z rozwijającego się stanu zapalnego lub z infekcji bakteryjnej dziąseł. W wielu przypadkach jest to pierwszy z symptomów poważnej choroby – mówi lek. stom. Piotr Łukojć z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.

I faktycznie dentyści wyliczają aż 7 chorób w obrębie jamy ustnej, które mogą dawać takie objawy. Na liście znajdują się m.in. ropnie zęba i ropień okołowierzchołkowy, ubytki w jamie ustnej (m.in. złamania, ukruszenia, spękania), zapalenie miazgi, tzw. ból rzutowy od szczęki oraz urazy. Dolegliwość ta, często rozciągająca się na dziąsła, występuje także u osób z chorobami przyzębia m.in. paradontozą.

Kiedy się zaniepokoić?

Kiedy powinniśmy więc zachować szczególną czujność? – Jeśli uczucie swędzenia pojawia się wewnątrz zęba, jego przyczyną najpewniej jest pulpitis, czyli stan zapalny miazgi zębowej. Podrażnieniu ulegają wtedy nerwy, naczynia krwionośne i tkanki znajdujące się w środku zęba. Konsekwencją tego jest ból, ale także towarzyszące mu często uczucie swędzenia i łaskotania. Podobne symptomy może dawać także m.in. ropień zęba – mówi dr Łukojć.

Dolegliwość może także pojawić się w szerszym spektrum, obejmując m.in. dziąsła i kieszonki, w których znajdują się zęby. W tej sytuacji jest ona symptomem choroby przyzębia. Wywołują ją bakterie, gromadzące się w jamie ustnej, przyczyniające się do rozwoju groźnej płytki wypełnionej mikrobami. Pierwszym objawem schorzenia są m.in. krwawienia z dziąseł np. podczas szczotkowania, obrzęki tkanki miękkiej, podrażnienia i ból. Swędzenie towarzyszy zarówno zapaleniu dziąseł, jak również jego zaawansowanej postaci, czyli paradontozie.