Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot. Dentim Clinic
12 kwietnia 2016 in Zdrowie by redakcja

Nie lekceważ gdy łaskoczą cię zęby!

Tak samo jak mogą boleć włosy, czasami swędzą nas zęby. I chociaż taka "dolegliwość" wydaje się dziwna, często jest początkiem poważnego schorzenia jamy ustnej.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Czy zęby mogą swędzieć? Tak. Istnieje cały szereg schorzeń jamy ustnej dających te nietypowe objawy. Do najczęstszych zalicza się choroby dziąseł i zapalenia miazgi. Przyczyną dokuczliwości mogą być także alergie na składniki pasty do zębów, suchość w jamie ustnej, a nawet stres, przez który nerwowo zaciskamy szczęki.

Swędzenie zębów i dziąseł jest dość powszechną dolegliwością i najczęstszą, do której nie przyznają się pacjenci. Powodem jest jej nietypowość. Tymczasem może ona wynikać np. z rozwijającego się stanu zapalnego lub z infekcji bakteryjnej dziąseł. W wielu przypadkach jest to pierwszy z symptomów poważnej choroby – mówi lek. stom. Piotr Łukojć z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.

I faktycznie dentyści wyliczają aż 7 chorób w obrębie jamy ustnej, które mogą dawać takie objawy. Na liście znajdują się m.in. ropnie zęba i ropień okołowierzchołkowy, ubytki w jamie ustnej (m.in. złamania, ukruszenia,  spękania), zapalenie miazgi, tzw. ból rzutowy od szczęki oraz urazy. Dolegliwość ta, często rozciągająca się na dziąsła, występuje także u osób z chorobami przyzębia m.in. paradontozą.

Kiedy się zaniepokoić?

Kiedy powinniśmy więc zachować szczególną czujność? – Jeśli uczucie swędzenia pojawia się wewnątrz zęba, jego przyczyną najpewniej jest pulpitis, czyli stan zapalny miazgi zębowej. Podrażnieniu ulegają wtedy nerwy, naczynia krwionośne i tkanki znajdujące się w środku zęba. Konsekwencją tego jest ból, ale także towarzyszące mu często uczucie swędzenia i łaskotania. Podobne symptomy może dawać także m.in. ropień zęba – mówi dr Łukojć.

Dolegliwość może także pojawić się w szerszym spektrum, obejmując m.in. dziąsła i kieszonki, w których znajdują się zęby. W tej sytuacji jest ona symptomem choroby przyzębia. Wywołują ją bakterie, gromadzące się w jamie ustnej, przyczyniające się do rozwoju groźnej płytki wypełnionej mikrobami. Pierwszym objawem schorzenia są m.in. krwawienia z dziąseł np. podczas szczotkowania, obrzęki tkanki miękkiej, podrażnienia i ból. Swędzenie towarzyszy zarówno zapaleniu dziąseł, jak również jego zaawansowanej postaci, czyli paradontozie.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI