Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
31 grudnia 2015 in Zdrowie by redakcja

Zdrowe postanowienia noworoczne

Według badań nawet 80% z nas przygotowuje listę postanowień noworocznych*. Najczęściej chcemy zgubić zbędne kilogramy i zmienić złe nawyki, np. rzucić palenie. Czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na realizację naszych założeń? Tak! Odpowiedź znajdziemy w naszym genotypie!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Postanowienie 1 – zrzucić zbędne kilogramy

Zanim po raz kolejny podejmiemy trud odchudzania w nowym roku, warto zastanowić się, jak zrobić to skutecznie i zdrowo. „W naszym genotypie znajdują się markery, które są ważnymi czynnikami ryzyka otyłości. Z otyłością wiąże się wiele chorób przewlekłych, takich jak zaburzenia przemiany materii czy gospodarki lipidowej, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i tzw. zespół metaboliczny. U osób obciążonych tym wariantem genetycznym ryzyko wystąpienia nadwagi jest wyższe o 20%, a otyłości (zwłaszcza najbardziej niebezpiecznej brzusznej) o 60%”, tłumaczy dr inż. Tomasz Czernecki, dietetyk genetyczny.

Genotyp, który wskazuje wysokie genetyczne predyspozycje do otyłości i towarzyszących jej chorób przewlekłych ma 17,1% Europejczyków. Wiedza na temat tego, czy również i my znajdujemy się w tej grupie, pozwoli na opracowanie diety szytej na naszą miarę oraz ułatwi wybór produktów, które powinniśmy włączyć do naszego codziennego jadłospisu.

„W naszym DNA ukryte są wskazówki o tym jakie produkty spożywcze powinniśmy spożywać i jak dobierać aktywności fizyczne, czy spędzać wolny czas. Dla jednych najbardziej efektywna będzie codzienna umiarkowana aktywność fizyczna, która najlepiej ustabilizuje naszą wagę i pracę serca, dla innych połączenie treningu kardio z ćwiczeniami siłowymi i interwałowymi. Badania pokazują zagrożenia i mobilizują do zmiany szkodliwych nawyków. W zależności od posiadanego genotypu rekomendowane są różne sposoby walki z otyłością ”, dodaje ekspert z zepołu Vitagenum

Postanowienie 2 – Poradzić sobie ze stresem i zmienić złe nawyki

Z badań genetycznych możemy się również dowiedzieć jakie mamy predyspozycje do złych nawyków i w jaki sposób stres wpływa na nasz organizm. By stwierdzić co najlepiej ukoi nasze zszargane nerwy analitycy badają m.in. receptor dopaminy, nautrofiny BDNF i receptory glukokortykoidowe (określające poziom kortyzolu). Jeśli np. okaże się, że nasz receptor dopaminy przynależy do typu B oznaczać to będzie, że nasz genotyp jest podobny do niemal 80% społeczeństwa i że m.in. nasza osobowość to typ statecznego domatora, więc w sferze własnych postaw i zachowań możemy: cechować się opanowaniem, powściągliwością, a także przywiązaniem do powtarzalności i rutyny w codziennym życiu; mieć konserwatywne podejście do życia; wykazywać niższą skłonność do poszukiwania nowych doznań i podejmowania ryzykownych zachowań; być osobą systematyczną, uporządkowaną i oszczędną; cechować się mniejszą skłonnością do podejmowania ryzykownych decyzji finansowych (dotyczy mężczyzn); być skłonnym do późniejszej inicjacji seksualnej.
W relacjach społecznych możemy: reprezentować postawę prospołeczną i altruistyczną; być postrzeganym jako osoba skuteczna i rozważna, ale jednocześnie nadmiernie kontrolująca się; podporządkowywać się ogólnie panującym zasadom.

Sprawdzona naukowo wiedza o nas samych może okazać się skutecznym rozwiązaniem wielu trapiących nas w odchodzącym roku problemów. Zamiast marnować czas i pieniądze na kolejne diety cud czy jedyne dobre sposoby walki ze stresem, najlepiej zacząć po prostu od dokładnego poznania samych siebie. Reszta, z odrobiną silnej woli i samozaparcia, przyjdzie nam wówczas dużo łatwiej.

* Według badań przeprowadzonych przez CBOS na reprezentatywnej grupie 1 000 osób w wieku 15-75 lat.

Zespół Vitagenum stanowią naukowcy wyspecjalizowani w nutrigenomice, nutrigenetyce, genetyce, dietetyce i żywieniu człowieka. O naszym doświadczeniu świadczą setki sekwencji DNA opublikowanych w międzynarodowej bazie danych NCBI GenBank. 


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI