1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Madera czy Wyspy Kanaryjskie? Gdzie polecieć na wakacje

Zobacz galerię 6 Zdjęć
Europejska wyspa na Oceanie Atlantyckim? Jest ich kilka. W sezonie letnim, ale również zimowym warto przyjrzeć się bliżej Wyspom Kanaryjskim i Maderze - całorocznym kierunkom na wakacje.

Zarówno Madera, jak i Wyspy Kanaryjskie leżą bliżej Afryki niż Europy, niemniej jednak bez wątpienia są to wyspy europejskie. Madera to wyspa portugalska, popularne „Kanary” należą do Hiszpanii. Jednak to nie przynależność administracyjna stanowi najważniejszą różnicę między nimi.

 

Wyspy Kanaryjskie

Nie ma chyba drugiego tak niezwykłego archipelagu, jak Wyspy Kanaryjskie. Położone po sąsiedzku, różnią się jak dzień i noc. Wspólnym mianownikiem jest ciepły klimat (lato nie kończy się nawet w miesiącach zimowych, chociaż jest troszkę chłodniej niż w sezonie wakacyjnym), różnic jest tak dużo, że warto się im przyjrzeć bliżej.

Teneryfa

Największą atrakcją Teneryfy są Loro Park i Siam Park. Loro Park to jeden z najlepszych na świecie ogrodów zoologicznych, a Siam Park – niesamowity park wodny.

Na plażach można spotkać piasek w zaskakującym – czarnym kolorze. To nie brud, ale pozostałość po wygasłych wulkanach.

Duży ruch turystyczny to dobre wytłumaczenie, dlaczego na tak niedużej wyspie są aż dwa lotniska

Lanzarote

Równie popularna, jak Teneryfa ma nad nią jedną zasadniczą przewagę – na Lanzarote są doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Z kolei krajobraz wulkaniczny zachęca do trekkingu i długich wycieczek rowerowych. Lanzarote to wyspa polecana szczególnie rodzinom z dziećmi. Być może dlatego, że najcieplejszy okres przypada na miesiące wakacyjne.

 

Fuerteventura

To wyspa-marzenie wszystkich tych, którzy na urlopie chcą po prostu poleżeć na plaży. Fuerteventura ma ich tak dużo, że spokojnie można każdego dnia wybrać się na inną. Przy okazji warto znaleźć chwilę na podszkolenie się w trudnej sztuce surfingu. Liczne szkoły sportów wodnych zapraszają początkujących i zaawansowanych pływaków. Stale wiejące wiatry sprawiają, że upały nie są męczące.

Fuerteventura to wyspa niemal pustynna, stale zasypywana piaskiem Sahary, dlatego o tropikalnej roślinności można zapomnieć. Wynagradza to powulkaniczny płaskowyż, na którym można poszaleć na motocyklach, quadach, czy zorganizować safari.

 

Gran Canaria

Rezerwat Wydm, nazywany także miniaturową Saharą, jest najważniejszą wizytówką wyspy. Inne ciekawe atrakcje to między innymi Park Palmitos i tresowane delfiny. Jeśli zamiast piasków pustyni wolimy roślinność tropikalną, czeka na nas Dolina Tysiąca Wysp i Wąwóz Guayadeque.

Na Gran Canarię latamy po słońce, ciepłą wodę w oceanie i typowo turystyczne atrakcje. Na wyspie skupiają się one głównie w stolicy – Las Palmas.

Na miłośników słońca czeka aż 200 plaż.

 

La Gomera

Wyspa-ideał dla samotników. Górzyste tereny zachęcają do samotnych wędrówek, a mała ilość piaszczystych plaż skutecznie zniechęca turystów szukających wody i słońca. Aż trudno uwierzyć, że na wyspę przybywa rocznie zaledwie blisko trzydzieści tysięcy turystów. Dla porównania – Teneryfa notuje rocznie milion gości.

La Gomera może pochwalić się dziką roślinnością, tu nikt nie poprawia natury. Największą atrakcją wyspy jest dom Krzysztofa Kolumba.

La Palma

Podobnie jak La Gomera, tak i La Palma stawia na jakość nie na ilość. Piękno dziewiczej natury, trasy piesze dla miłośników wędrówek po górach, niewielkie plaże ukryte w zatoczkach i obserwatorium astronomiczne to właściwie wszystko, co znajdziemy na La Palma. Wizytówką wyspy jest krater Taburiente, zlokalizowany w parku narodowym.

Która jest najpiękniejsza i warta uwagi? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Najlepiej sprawdzić osobiście .

Madera

Na tle wyżej wymienionych Wysp Kanaryjskich Madera jawi się jako ich starsza i dojrzalsza siostra. Co nie znaczy, że jest wyspą starą i zniszczoną, nic z tych rzeczy!

Przede wszystkim na Maderze nie doświadczymy upałów. Nie bez powodu jest nazywana wyspą Wiecznej Wiosny. Łagodny klimat, fantastyczne zielone lasy laurowe i przyprawiające o zawrót głowy widoki z drugich pod względem wysokości klifów w Europie – temu nie można się oprzeć.

Madera to wyspa idealna dla spragnionych spokoju spacerowiczów, trasy spacerowe są doskonale przygotowane i praktycznie nigdy się nie kończą. Raj dla aktywnych.

Po wyspie można też poruszać się samochodem, ale uwaga! – Drogi tutaj są bardzo kręte, to prawdziwe górskie serpentyny.

Madera to wyspa, nie może się więc obyć bez plaż nad oceanem. Na ich brak nie będziemy narzekać. Odpocząć można także nad hotelowymi basenami. Niektóre kurorty dysponują własnymi kortami tenisowymi i polami golfowymi.

Z Polski na Maderę można .

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze