Jak wrócić do pracy po urlopie?

fot.123rf

Wizja powrotu do pracy po długim urlopie nie należy do tych najbardziej oczekiwanych. Pękająca w szwach skrzynka mailowa, niecierpiące zwłoki rozmowy i tematy… A w tym wszystkim my, myślami daleko od świata klientów, współpracowników, dokumentów i organizacyjnego porządku. Pochłonięci wspomnieniami miejsc, w których przebywaliśmy, przeprowadzonych rozmów i doświadczonych pozytywnych emocji. W takim oto cudownym i relaksującym kontekście przydarza się przysłowiowy poniedziałek…
Właściwie dzień jak co dzień, tyle że już PO naszym długo wyczekiwanym URLOPIE. Nasze miejsce pracy, nasze 8 godzin i nasze standardowe dobrze znane zadania, no może nieco spiętrzone… Mimowolnie stajemy się świadkami spotkania dwóch rzeczywistości – tej wyjątkowej, bo wakacyjnej i tej codziennej związanej z pracą zawodową. Bezpośrednio rzecz ujmując, jest wysoce prawdopodobne, że zderzenie wywoła w nas dyskomfort.

Dyskomfort będzie mniejszy, jeśli zatroszczymy się o siebie i zadbamy o własne emocje związane z powrotem do pracy. Jak to zrobić? Poniżej kilka podpowiedzi dotyczących udanego pourlopowego START-u:

Spokój

Wejdź pewnie do biura. Długo cię nie było i firma dała sobie radę. Poradzi sobie również w ciągu najbliższych kilku dni, podczas których ze spokojem będziesz wracać do pełnej efektywności. Nie próbuj odpowiedzieć na wszystkie maile i załatwić wszystkich spraw, bo nie jest to możliwe, a taka próba wywoła w tobie stres i frustrację. Ze spokojem dokonaj przeglądu zadań i przygotuj harmonogram ich realizacji. Wykonaj te zadania, które są jednocześnie pilne i ważne.

Trwałość

Pozwól przyjemnym doznaniom czasu urlopowego trwać w tobie. Pielęgnuj wspomnienia poprzez częste ich przywoływanie. Pamięć o tym, co piękne (a zapewne po wakacjach jest w tobie mnóstwo wyjątkowych wrażeń i emocji) pozwoli ci utrzymywać pozytywny nastrój i dobrą energię, które sprzyjają zawodowej aktywności i efektywności. By wakacyjne doznania pozostały w tobie jak najdłużej, podziel się nimi z bliskimi współpracownikami, opowiedz im o miejscach i przygodach, które stały się twoim udziałem. Utrwalisz wspomnienia, a przy okazji staniesz się inspiracją dla innych.