fbpx

Czego chcemy więcej w związku?

czego chcemy w związku
123rf.com

Obiegowa opinia głosi, że mężczyźni w związku chcą więcej seksu, a kobiety pomocy w pracach domowych. Co na to badania?
70 tysięcy ankietowanych z całego świata, z Europy, Australii, obu Ameryk i Azji, odpowiedziało, że chcą więcej komunikacji w związku – to po pierwsze, a na drugim miejscu znalazła się miłość. Uczestnicy badań byli grupą ludzi, którzy nie są szczęśliwi w swoich związkach. Odpowiedzi mężczyzn i kobiet były takie same – komunikacja i miłość. Na trzecim miejscu u mężczyzn znalazł się seks, a u kobiet bezpieczeństwo finansowe. Kobiety seks uplasowały na czwartej pozycji. Czyli czego chcemy więcej? Mówienia i słuchania.

Badacze Chrisanna Northrup i James Witte uważają, że mimo poprawy naszej komunikacji, w tym obszarze jest jeszcze wiele do zrobienia. Ale przynajmniej znamy kierunek – rozmowa jest podstawą zdrowych relacji. – Kulturowe stereotypy i romantyczne pełne pożądanie fantazje z mediów na temat związków niewiele mają wspólnego z tym, co rzeczywiście dzieje się w relacjach – powiedziała Chrisanna Northrup. – Mimo że nauka ujawnia coraz więcej różnic między mężczyznami a kobietami, nasi ankietowani prawie w każdym kraju i niezależnie od płci na pierwszym miejscu postawili komunikację. A to podobno kobiety chcą rozmawiać, a mężczyźni wcale nie. Okazuje się jednak, że i oni widzą w braku dobrej komunikacji duży problem. Dodam, że jedynym wyjątkiem byli francuscy respondenci, którzy w swoim rankingu na pierwszym miejscu postawili miłość a na drugim komunikację.

Co z tego wynika? – Żeby zbudować dobre poczucie więzi, potrzebna jest rozmowa. Żeby ona zaistniała, konieczne jest spędzanie ze sobą czasu. Żeby komunikacja płynęła między nami i rozwijała się, zbliżając partnerów, potrzebne są szczegóły życia codziennego, o których rozmawiamy. A także nasze troski, marzenia, trudy, sukcesy. Tak naprawdę pragniemy się tym wszystkim dzielić – mówi James Witte. – Tymczasem często żyjemy w izolacji, związki i rodziny porozumiewają się za pośrednictwem komputerów, telefonów, mediów społecznościowych. Taka komunikacja nie zastąpi przecież rozmowy twarzą w twarz, potrzebny jest nam kontakt fizyczny i czułość. Słowa, których najbardziej brakowało uczestnikom badań to „Kocham cię”.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze