fbpx

Spać razem czy osobno?

Spać razem czy osobno?
fot. 123rf

David K. Randall w książce „Dreamland: Adventures in the Strange Science of Sleep” jeden rozdział poświęca małżeńskiemu spaniu. Mieć oddzielne łóżka czy wspólne łoże? Co lepsze?
Randall, i nie jest to epokowe odkrycie, uważa że sen w nocy lub jego brak bardzo wpływa na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Autor uważa, że cały czas nie mamy na ten temat wystarczającej świadomości. Nie doceniamy wagi snu, nie dbamy o siebie w tym aspekcie życia.

Badania dowodzą, że dyskomfort snu gorzej znoszą kobiety. Niewyspanej bądź źle wyspanej kobiecie poziom stresu rośnie gwałtownie. Dzieje się tak dlatego, że kobiety mają lżejszy sen, mężczyźni zaś śpią głośniej (chrapanie itd.) oraz bardziej nerwowo (rzucanie się w łóżku itp.). Dlatego połączenie w jednym łóżku kobiety i mężczyzny, patrząc na to z punktu widzenia komfortu snu, nie jest dobre. Kto bardziej cierpi? Wiadomo. Ktoś wrażliwszy, czyli kobieta. Statystycznie kobiety, które śpią ze swoimi partnerami, są mniej wyspane i mniej zadowolone. Rozwiązanie wydaje się proste – oddzielne łóżka, może nawet sypialnie.

I w tym momencie wchodzimy w psychiczne rejony zagadnienia. Z ankiet wynika, że większość par, które skłonne byłyby mieć oddzielne łóżka, nie chcą tego zrobić, bo według nich taka decyzja oznacza problemy z bliskością w związku. Z drugiej strony badane kobiety wskazują na emocjonalne korzyści ze wspólnego spania. Aż 70 proc. kobiet odpowiedziała, że nie chce spać sama, bo ważniejsze niż wyspanie się jest dla nich przytulanie się do partnera w nocy, czucie jego obecności, oddechu, ponadto obecność mężczyzny w łóżku dobrze wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa.

Jednak społeczna tendencja idzie w kierunku większej akceptacji oddzielnych łóżek. Według sondażu przeprowadzonego przez National Association of Home Builders – w 2016 roku ponad połowa wszystkich nowych domów budowanych w Stanach Zjednoczonych będzie miała oddzielne sypialnie.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze