fbpx

5 naukowych powodów, dla których warto się przytulać

5 naukowych powodów, dla których warto się przytulać
123rf.com

Badania naukowców wielu dziedzin udowadniają, że przytulanie jest zdrowe. I to bardzo, bardzo.
Powód 1: Czujesz błogość
Przytulanie uwalnia oksytocynę, która jest znana jako hormon dobrego samopoczucia. – To zwiększa ogólne poczucie szczęścia – mówi Elizabeth Lombardo, psycholog, fizjoterapeuta, autorka bestselleru „Twoja recepta na szczęście”.

– Przytulanie na skutek uwalniania oksytocyny do mózgu sprawia, że czujemy się otoczeni dobrobytem i szczęściem – potwierdza dr Renee Horowitz, ginekolog, który niedawno otworzył Center for Sexual Wellness w Farmington Hills w Michigan. – Przytulanie może również uwolnić endorfiny, tak jak po wysiłku fizycznym czy jedzeniu czekolady.

Powód 2: Czujesz się sexy
Najbardziej oczywistą korzyścią z przytulania jest to, że zbliżamy się do swojego partnera fizycznie. Przytulanie w związku z tym może nas doprowadzić do seksu. – Kiedy się kochamy nasz organizm produkuje dopaminę, hormon seksualności i życiowej witalności. Seks jest zdrowy, bo sprawia że chce nam się żyć.

Powód 3: Redukuje stres i reguluje ciśnienie krwi
Katarzyna A. Connors, trener i terapeuta, mówi że kontakt fizyczny z innymi może przyczynić się do zmniejszenia stresu. – Przytulanie, całowanie, dotykanie, wyzwalając oksytocynę, wywołuje reakcję chemiczną, która pomaga obniżyć ciśnienie krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko chorób serca i przyczynia się do zmniejszenia stresu i niepokoju.

Powód 4: Zwiększa zaangażowanie w relacjach
Według dr Fran Walfish, lekarza i autorki książek, przytulanie jest zdrowe z powodu czynnika silnie emocjonalnego. Oksytocyna to neuropeptyd, który jest ściśle związany z porodem i karmieniem piersią. Działa tak, żeby matka „przywiązała” się uczuciowo do bezbronnego maleństwa. Tak samo jest z dorosłymi – dzięki przytulaniu relacje się pogłębiają, ludzie czują bliskość. Badania prowadzone przez Lane Strathearn, profesor pediatrii w Baylor College of Medicine, wskazują że kobiety które doświadczyły przemocy lub samotności nie są tak zaangażowanymi uczuciowo matkami, jak te które są przytulane przez mężczyzn.
Powód 5: Pomaga się lepiej komunikować

Według Davida Klow, terapeuty małżeńskiego i rodzinnego z Chicago, nieerotyczny, fizyczny dotyk pomaga w porozumiewaniu się. – Większość ludzi chce się czuć rozumianymi, a komunikacja jest środkiem, za pomocą którego przekazuje zrozumienie i empatię – mówi Klow.- Komunikacja niewerbalna może być bardzo skutecznym sposobem przekazania partnerowi uczuć. Przytulanie jest sposobem na powiedzenie: „Wiem, co czujesz”, „Poczuj, co czuję”. Słowa są tu niepotrzebne, mają mniejszą moc niż czuły dotyk.