fbpx

Zalety uprawiania sportu dla twojej psychiki

Zalety uprawiania sportu dla twojej psychiki
123rf

O korzyściach płynących z uprawiania sportu mówi Hanna Cygan, psycholog sportu i mistrzyni w szermierce.
Po pierwsze: sport uczy tego, że każdy kiedyś przegrywa. I tego, że można spróbować raz jeszcze. To pomaga radzić sobie z porażkami. Jeżeli ktoś nie zda egzaminu, nie dostanie się na studia, straci pracę, to nie jest koniec świata, musi po prostu szukać przyczyn niepowodzenia i nad sobą popracować. Każdy sportowiec zwykle doświadcza drobnych kontuzji, a rehabilitacja pozwala wrócić do formy. Proces leczenia trwa kilka miesięcy, czasami rok. Również w codziennym życiu powoli, krok po kroku, wychodzi się z niepowodzeń. Sport uczy też traktować stresowe sytuacje jak wyzwania. Mierzę się z problemami, nie omijam ich.

Po drugie: sport pomaga radzić sobie ze stresem, bo uczy świadomości ciała, regulowania oddechu, rozluźniania mięśni. Kolejna sprawa to negatywne myśli. Wszyscy je miewamy, zwłaszcza przed stresującą sytuacją. To są myśli autodestrukcyjne, zwykle niewspółmierne do rzeczywistości. Jeśli zawodnik myśli: „on jest lepszy, nie mogę się bać, bo przegram”, dobrze, żeby zastanowił się nad prostymi działaniami. W szermierce np. polega to na skupieniu się na pierwszych elementach rozgrywki – zaczynam ręką, siedzę nisko na nogach, mam rozluźnione barki. Krótkie polecenia związane z postawą ciała, ale też z myśleniem – skupiam się na prostym pchnięciu. W innych dziedzinach życia też możemy wprowadzić sobie takie proste komunikaty, np. przed wystąpieniem publicznym powtarzać w myślach: „mówię wolno, głośno, wyraźnie”. Na początku to będzie wyreżyserowane, ale potem pójdzie samo. Bo w trakcie wykonywania czynności stres ustępuje.

Zobacz odzież damska do biegania

Po trzecie: sport uczy radości życia. Zaobserwowałam to zwłaszcza podczas pracy z szermierzami na wózkach i zauważyłam, że oni przede wszystkim cieszą się z tego, że się spotykają. Szermierze pełnosprawni są nastawieni na rywalizację, niepełnosprawni równie ambitnie szykują się do paraolimpiad, ale postrzegają to jako formę bycia razem. Przez to, że są w grupie, nie czują się samotni w swoim kalectwie. Widzą, że mogą cieszyć się życiem w takiej formie, w jakiej im zostało to przeznaczone. Utratę pełnosprawności można porównać do straty bliskiej osoby – przeżywa się złość, smutek i w końcu pojawia się akceptacja, że teraz tak moje życie będzie wyglądać. Sport sprawia, że złość przemienia się w działanie, ciało znów może służyć, w końcu pojawiają się zwycięstwa, satysfakcja i poczucie, że ciało nadal może być dla nas użyteczne.

123rf

Po czwarte: sport uczy dystansowania się do problemów. Pokłóciłaś się z partnerem? Zamiast to roztrząsać, lepiej poddać się wysiłkowi fizycznemu i potem spokojnie porozmawiać. Pojawia się wtedy przestrzeń na pytania: Dlaczego tak się stało? Jakie jest podłoże tego konfliktu? O co nam tak naprawdę chodzi? Emocje zostaną zredukowane i zaczyna się partnera traktować jako sprzymierzeńca, nie wroga. Ale, żeby do tego dojść, trzeba wcześniej zredukować napięcie fizjologiczne, i tu sport bardzo się przydaje.

Po piąte: sport może dodawać odwagi. Jeżeli potrafimy przekroczyć swoje ograniczenia i przebiec kwadrans dłużej czy popływać mimo zmęczenia, to przychodzi myśl, że możemy pójść i porozmawiać z kimś o czymś trudnym. Pojawia się odwaga do podejmowania wyzwań. Z jednej strony daje to siłę do zniesienia trudów życia, bo sport zwiększa pojemność płuc i wzmacnia mięsień sercowy. Z drugiej strony doświadczenie związane z trenowaniem stymuluje do szukania rozwiązań i zmiany w sytuacjach przeciążenia. Każdy sportowiec ma świadomość, że odpoczynek jest formą treningu i trzeba wiedzieć, kiedy powiedzieć „dość” i zadbać o siebie. Nie można trenować czy pracować bez wytchnienia, trzeba ładować swoje akumulatory.

Po szóste: sport uczy tego, że nie chodzi o to, żeby być perfekcyjnym. Na treningach trener krzyczy: „nie tak noga, nie tak ręka, szybciej…”. Ale na zawodach chodzi już tylko o efekt. Do tego potrzeba trochę luzu. Mam zadanie, termin i w tych okolicznościach mam to zrobić dobrze. Porządnie, ale nie kosztem siebie i rodziny.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze