Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Studentka_pisze_pamietnik
123rf.com
21 września 2015 in Styl Życia by redakcja

Poradnik studenta – jak przygotować się do roku akademickiego

Według GUS w roku akademickim 2015/2016 liczba studentów w Polsce przekroczy półtora miliona. W 5 krokach podpowiadamy, o czym warto pamiętać przed 1 października.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Krok pierwszy – własny kąt

Istotną kwestią dla studentów rozpoczynających kolejny etap edukacji, w szczególności jeśli studiują poza rodzinnym miastem, jest znalezienie odpowiedniego lokum. Jeśli jeszcze nie wynajęliśmy mieszkania na ten rok akademicki, warto pomyśleć o pomocy profesjonalisty, który dysponuje szeroką bazą aktualnych ofert. Jeśli szukamy tańszej opcji, rozejrzyjmy się za pokojem. Warto szukać ofert na portalach społecznościowych czy tablicach informacyjnych na wydziałach – to tam ogłaszają się studenci poszukujący współlokatorów. Wybierając mieszkanie, dobrze jest sprawdzić okolicę, w której będziemy mieszkać, dojazd na uczelnię oraz dostępność sklepów i drogerii w pobliżu. Warto również poszukać taniego punktu ksero oraz stołówek i barów mlecznych.

Krok drugi – planowanie budżetu

Solidnie przygotowany budżet pozwoli kontrolować wydatki, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnej sytuacji – braku środków finansowych już w połowie miesiąca. Warto obliczyć sumę, która co miesiąc zasili nasze konto, np.: wsparcie finansowe od rodziców, wpływy z pracy dorywczej, oszczędności zgromadzone na studiowanie oraz ewentualnie stypendia naukowe. Rozpiszmy również wydatki – wiedząc, jakie czekają nas koszty utrzymania, będziemy mogli stwierdzić, ile w naszym budżecie zostaje pieniędzy na drobne przyjemności. Warto zarezerwować chociaż niewielką sumę, którą będziemy mogli regularnie odkładać, aby stworzyć tzw. budżet awaryjny.

Krok trzeci – bilet komunikacji miejskiej

Jeśli to kolejny rok, po prostu doładujmy kartę miejską na legitymacji studenckiej – dłuższy kontrakt pozwoli nam sporo zaoszczędzić. Jeśli jednak dopiero rozpoczynamy studia, a w wybranym mieście będziemy odpowiednio wcześniej, warto od razu zakupić kartę miejską na dłuższy okres (często wymagane jest zdjęcie i pobierana jest dodatkowa opłata za wyrobienie karty). Pamiętajmy jednak, że podczas przejazdów musimy mieć przy sobie potwierdzenie uprawniające nas do ulgi – np. legitymację studencką lub, w przypadku studentów pierwszego roku, legitymację szkolną.

Krok czwarty – ubezpieczenie (nie) tylko zdrowotne

Osobom studiującym, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia, przysługuje publiczna opieka zdrowotna. Warto jednak zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem, które oprócz wypłaty w przypadku kontuzji (złamania, skręcenia czy oparzenia) i choroby, zapewni nam również dostęp do lekarzy specjalistów w prywatnej przychodni. Szukajmy pakietów ubezpieczeniowych skrojonych na miarę potrzeb studentów. W takich ofertach, obok podstawowej ochrony zdrowotnej w razie kontuzji i chorób, znajdziemy dodatkowe ubezpieczenie np. obejmujące ochronę w trakcie wyjazdów zagranicznych, oraz pieniądze w przypadku zniszczenia bądź kradzieży laptopa i smartfonu. Można znaleźć również takie ubezpieczenia, które dodatkowo chronią nas w sytuacji zniszczeń dokonanych w wynajmowanym lokalu, gwarantując pieniądze na pokrycie szkód.

Krok piąty – legitymacja studencka

Rozpoczynając pierwszy rok studiów, legitymację otrzymamy na inauguracji roku akademickiego lub będziemy mogli ją odebrać w sekretariacie studenckim po 1 października. Jeśli już mamy dokument – koniecznie go podstemplujmy, gdyż ważna legitymacja studencka to dodatkowe zniżki. W wielu miejscach student może liczyć na wyjątkowo korzystne oferty cenowe. Poszukajmy więc miejsc, gdzie możemy uzyskać zniżkę i na takie się decydujmy – pozwoli to nam znaleźć oszczędności. Miejsca, które często oferują atrakcyjne zniżki dla studentów to m.in.: restauracje (najczęściej sieciowe), kina, muzea, parki rozrywki, ale również księgarnie czy sklepy papiernicze. Warto zapamiętać firmy czy miejsca oferujące specjalne zniżki dla studentów. Pamiętajmy jednak, że możemy na nią liczyć jedynie za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI