Zieleń w służbie naszemu zdrowiu

fot. materiały prasowe

Łazienki Królewskie są jedną z największych ostoi zieleni w Warszawie. Miejscem dla biegaczy, spacerowiczów i tych którzy lubią usiąść z książką wśród drzew. Nawet zimą ściągają dużo chętnych do zmiany otoczenia z miejskiego na bardziej leśny. O każdej porze roku niezmiennie doceniają to stali mieszkańcy Łazienek: kaczki, łabędzie, pawie i wiewiórki. Jeśli dalej tak ochoczo posiadacze ziemscy będą pozbywać się niechcianych przez nich drzew, tym bardziej do małych skrawków zieleni będą ciągnąć jej miłośnicy.
Łazienki jako zielone płuca miasta poczuwają się do edukowania w zakresie wpływu zieleni na nasze codzienne życie. Z tego powodu w ramach współpracy z Ambasadą Niderlandów zorganizowana została konferencja „Zieleń i światło” poświęcona roślinom i oświetleniu w naszym najbliższym otoczeniu.

Przedstawione zostały różnorodne perspektywy. W pierwszej kolejności związane z zielenią w biurach, która ma zbawienny wpływ na samopoczucie i poziom stresu, a ten jak wiadomo w takim miejscu może być wysoki. Rośliny neutralizują wszechobecne toksyny pochodzące z wykładziny, sprzętów elektronicznych, mebli, o wentylacji nie wspominając. Dostarczają tym samym tlenu, który niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowanie naszego mózgu, czyli przyczynia się do większej wydajności. Może ten argument przekona pracodawców, że warto zainwestować w kilka doniczek.

Dużo było również mowy o zieleni jako elemencie krajobrazu miejskiego, jako części architektury, ale i niezależnej strukturze. Jak się okazuje wiele możemy nauczyć się od najmłodszych, dla których kontakt z przyrodą jest naturalnym elementem rozwoju.

Jeden z ciekawszych referatów dotyczył praktyki mało znanej, a niezwykle skutecznej jaką jest hortiterapia, czyli terapia za pomocą ogrodów. Nie tylko bowiem samo przebywanie w śród zieleni jest dla nas zbawienne, ale również uruchamiane przez rośliny inne zmysły mogą wyleczyć wiele schorzeń lub przynieść poprawę kondycji. Specjalnie projektowane przestrzenie pobudzają zmysły węchu, dotyku, słuchu i oczywiście wzroku.

Niby wszystko to wiemy. Jednak co z tego, jeśli właśnie w całej Polsce trwa wielka czystka związana z nowym pomysłem Ministerstwa Środowiska. Kiedy w końcu zrozumiemy, że bez przyrody sobie nie poradzimy? Prosimy o więcej takich inicjatyw, a może następnym razem przyjdzie ktoś z zaproszonych, ale nieobecnych władz miasta.

Poniżej publikujemy podsumowanie konferencji w Łazienkach Królewskich:

Zieleń i światło w środku zimy, gdy ich tak bardzo brakuje, muszą zwrócić uwagę i przyciągnąć zainteresowanych. Na konferencję pod tym tytułem zorganizowaną przez Ambasadę Królestwa Niderlandów we współpracy z Łazienkami Królewskimi przybyło wielu gości zaintrygowanych takim zestawieniem pojęć. Niezwykle trafnie wybrano miejsce konferencji „Zieleń i światło”. Jak powiedział prof. Stanisław Gawroński z SGGW, „Łazienki są jednym z niewielu tak rozległych terenów parkowych w samym centrum miasta. Jest to wyjątek na mapie nie tylko Europy, ale i świata”.