Jak mieć więcej czasu dla siebie i dla rodziny?

fot.123rf

Problem braku czasu powraca podczas wielu moich sesji z klientami. Dotyczy on zwłaszcza kobiet, ale mężczyznom również ten temat nie jest obcy.
Mamy rodziny, przyjaciół, pracujemy, mamy hobby i chcielibyśmy, aby wszystkie te sfery życia współgrały ze sobą. Stawiamy sobie wysoko poprzeczkę. Chcemy mieć czas na randkę z żoną. Jako rodzice pragniemy przekazać naszym dzieciom wszystkie ważne dla nas wartości, nie tylko w formie teoretycznej. Chcemy być wzorem do naśladowania: czytać razem książki, wspólnie uprawiać sport i chodzić do kina. W pracy staramy się sprostać oczekiwaniom szefa/rynku, gonimy konkurencję. Musimy mieć czas nie tylko na realizację bieżących zadań, ale też na szkolenia, aby podnosić swoje kwalifikacje. Do tego dochodzą tak przyziemne, ale nie mniej czasochłonne obowiązki, jak pranie, sprzątanie, zakupy, czy wizyta w myjni samochodowej. Niby wszyscy wiemy, że to nie jest najważniejsze, że na łożu śmierci nie będziemy wspominać czystej kuchni, ale TV bombarduje nas wzorem Perfekcyjnej Pani Domu, który trudno doścignąć, a teściowa robi na święta 5 ciast – SAMA! A gdzie w tym wszystkim jeszcze miejsce i siła na czytanie dla przyjemności, medytacje, wyjście z przyjaciółmi do klubu?

reklama

Kiedy uświadomimy sobie ile czynności chcielibyśmy wykonać w ciągu doby – zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to niemożliwe lub, że nawet jeśli uda nam się ze wszystkim wyrobić – to efekt jakościowy nie będzie zadowalający. I tu, oprócz permanentnego zmęczenia, dopada nas frustracja, złość, lub poczucie bezradności.

Jak z tego wybrnąć? Dziś podpowiem wam kilka prostych sposobów na lepsze zarządzanie sobą w czasie. Być może już je znacie (coś słyszeliście, było na szkoleniu), ale pytanie brzmi – które z tych metod stosujesz w codziennym życiu?

Jeżeli masz poczucie, że czas Ci ucieka, możesz posłużyć się „blokami czasu”! Na kartce rozrysuj 24 części, a każda z nich niech odpowiada jednej godzinie. Obserwuj siebie uczciwie! Rozpisz ile czasu poświęcasz na pracę, sen, sport, klikanie w FB itd… Zobacz, czy to co widzisz odpowiada Ci, a jeśli nie, to jak chcesz, aby wyglądała Twoja doba?