Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
23 września 2013 in Zdrowie i pielęgnacja by redakcja-2

Problemy nastolatków – wizyta u psychiatry lub psychologa

Może niepokoić cię, czy twoje dziecko prawidłowo przechodzi przez proces dojrzewania. Burza hormonów, której doświadcza nastolatek, zmienia go i wystawia jego psychikę na próbę. W tym wieku zdarzają się psychiczne zaburzenia, które warto konsultować z psychiatrą.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Nastolatek może cierpieć na m.in.: depresję, zaburzenia lękowe, choroby afektywną dwubiegunową, schizofrenię, różne rodzaje nerwic, zaburzenia deficytu uwagi, zespół nadpobudliwości psychomotorycznej. Jakie symptomy wymagają wizyty u psychiatry lub psychologa?

1. Duże wahania nastroju. Nastrój nastolatka zmienia się, raz jest on entuzjastyczny, innym razem płaczliwy i załamany, to normalne. Niepokoić powinna zbyt duża labilność a także nastroje, które nie są już przejściowymi stanami tylko przybierają postać cech, które nie pasują do dotychczasowego charakteru dziecka.

2. Zmiany w zachowaniu. Gdy zauważysz, że syn czy córka zaczynają się zachowywać zupełnie inaczej niż dotychczas, skonsultuj się ze specjalistą. Sprawdź, co się za tym kryje, jeśli z wesołego zazwyczaj i otwartego dziecka staje się smutnym i zamkniętym człowiekiem. Albo jego spokój zamienia się w ciągłe rozdrażnienie, aktywność w pasywność, uprzejmość w agresywną arogancję.

3. Problemy szkolne i relacyjne. Jeśli dojrzewanie dziecka wiąże się z tym, że jego nauka znacznie na tym cierpi i pojawiają się kłopoty w relacjach z rówieśnikami oraz nauczycielami, upewnij się, czy przyczyną tego stanu rzeczy nie jest zaburzenie psychiczne.

4. Symptomy fizyczne. Obserwuj, czy dziecko nie ma zaburzeń odżywiania (ma apetyt, nie przejada się), nie ma problemów ze spaniem, bólów brzucha, głowy, kręgosłupa i czy nie zaniedbuje higieny osobistej. Te objawy mogą być zewnętrznymi objawami problemów z psychiką.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, zwrócić się o pomoc dla swojego dziecka. Dzięki odpowiedniej diagnozie i decyzji o terapii bądź leczeniu, unikniecie poważniejszej choroby psychicznej.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI