1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Czy mężczyźni boją się menopauzy swoich kobiet? Rozmowa Joanny Brodzik z seksuologiem Michałem Sawickim

Czy mężczyźni boją się menopauzy swoich kobiet? Rozmowa Joanny Brodzik z seksuologiem Michałem Sawickim

(Fot. OMG Studio)
(Fot. OMG Studio)
Czy na temat menopauzy można rzucić męskim okiem? Nie można, ale trzeba – przekonują w kolejnym odcinku podcastu „Słowo do słowa” Joanna Brodzik i jej gość, seksuolog i psycholog Michał Sawicki. Tylko zrozumienie tego tematu pozwoli uniknąć nieporozumień, kłótni i kryzysów, a co za tym idzie pozytywnie wpłynie na wiele innych aspektów naszego życia. W parze i osobno.

Świat rozwija się, pędzi do przodu i się zmienia, ale w wielu aspektach wciąż mamy wielkie braki. Okazuje się bowiem, że choć menopauza powoli przestaje być tematem tabu w kręgach kobiet, to wśród mężczyzn często ciągle nim pozostaje. Czy mężczyźni boją się menopauzy swoich kobiet? – pyta Joanna Brodzik w kolejnym odcinku podcastu „Słowo do słowa”, do którego tym razem zaprosiliśmy psychologa i seksuologa Michała Sawickiego.

Menopauza okiem mężczyzn

„Ja nie jestem pewien, czy mężczyźni wiedzą w ogóle o takim zjawisku. Ta cała transformacja menopauzalna jest... Cały czas czymś niewiadomym. Mężczyźni nie wiedzą na czym ten cały proces polega. Jak nie wiedzą, to nie rozumieją i mogą się bać – stwierdza Michał Sawicki. Ta postawa często nie wynika z ignorancji mężczyzn. Jest przede wszystkim skutkiem długich lat, podczas których temat menopauzy skrzętnie skrywała zasłona milczenia.

Co więc możemy zrobić? Rozmawiać, edukować, ale w taki sposób nieatakujący” – podkreśla Sawicki. Chodzi o to, żeby w tej edukacji nie tylko dostarczać wiedzę, ale zrobić to jak najbardziej empatycznie, z uważnością. Nie atakujmy mężczyzn, rozmawiajmy z nimi, pozwólmy im zrozumieć. Możemy to zrobić na przykład słuchając podcastów o tematyce menopauzalnej, takich jak cykl „Słowo do słowa”. A po wysłuchaniu ich porozmawiać na ten temat, opowiedzieć o swoim doświadczeniu, wymienić się spostrzeżeniami. Bo nie ma lepszego narzędzia niż komunikacja.

Michał Sawicki zachęca dodatkowo, by przepracować ten proces od korzeni. „Ja bym jeszcze cofnął do początku, czyli do edukacji na temat w ogóle kobiecej seksualności, na temat miesiączki. Zachęcam do tego, żeby nie tabuizować tematu miesiączki w domu. Żeby partner czy mąż mógł chodzić z synem po podpaski do sklepu i traktował to jako każdą inną ważną rzecz, którą kupują do mieszkania” – mówi. Tak samo nie tabuizujmy procesu transformacji menopauzalnej. Nasz organizm jest połączony – zdrowie fizyczne, psychiczne i seksualne – to tworzy taką machinę, która się sama napędza. Wystarczy, że jeden z elementów wyskoczy i automatycznie sypią nam się inne. Edukacja na temat tego, co się może zadziać z kobietą, jakie mogą być zmiany, jak ten proces menopauzy wygląda, jest szalenie ważna. Nie nazywajmy tego kryzysem, tylko zmianą, rozwojem. Każda zmiana to szansa na rozwój” – dodaje Michał Sawicki.

Koniec ze wstydem

Perspektywa męska w kontekście menopauzy jest w dużej potrzebie” – mówi Joanna Brodzik. Dlaczego? Mężczyźni po prostu nie chcą o niej mówić, często też nie zauważają, z czym zmagają się kobiety, wolą to przemilczeć lub... wstydzą się.

Michał Sawicki przyznaje, że to kobiety najczęściej korzystają w tym temacie z pomocy psychoterapeutów. „One przynoszą trochę tego, co u ich partnerów się dzieje, czyli na przykład informacje na temat tego, jak partner reaguje. Ale jest też dużo facetów wspierających, którzy zachęcają kobiety do tego, żeby zainteresowały się tematem – idą z nimi na konsultacje, dopytują o ich potrzeby, starają się doedukować, doczytać. Więc to też nie jest tak, że mamy wyłącznie wizję polskiego mężczyzny, który nic nie wie i w ogóle najlepiej to by nie tykał tematu” – przyznaje Michał Sawicki. Wystarczy tylko się na ten temat otworzyć. I przestać się go wstydzić” – dodaje Joanna Brodzik. Zarówno ze strony kobiet, jak i mężczyzn.

Po prostu etap życia

Proces menopauzy jest nieodłącznym etapem naszego życia. Warto potraktować go jako moment do dobrej transformacji związku. To jest wszystko praca. Ja często powtarzam osobom, które przychodzą do gabinetu, że nad związkiem, nad relacją trzeba pracować. Że to nie może być tak, że staram się w pracy, staram się w wychowaniu dzieci, staram się rozwojowo, buduję dom, a w związku się rozsiadam na kanapie wygodnie i niech się dzieje” – mówi Sawicki.

Są różne transformacje, różne procesy w naszym życiu i musimy na bieżąco je zauważać, dostosowywać się do nich i przez nie przechodzić. Nigdzie nie jest napisane, który z tych etapów życia jest lepszy, a który gorszy. Pamiętajmy też, że możemy sobie pomóc przejść przez proces menopauzy, na przykład przyjmując odpowiednie suplementy, prowadząc leczenie, decydując się na terapię hormonalną. I wspierając się wzajemnie. Menopauza to jest po prostu etap, rzecz, która się dzieje. To jest rzecz, która jest piękna, która jest naturalna i nic złego się w tym momencie nie wydarza” – mówi Sawicki. Bądźmy więc w niej razem – w parze. Dokładnie tak, jak w życiu.

Sponsorem odcinka jest Promensil Forte, suplement diety dla kobiet, które również w czasie menopauzy chcą żyć w zgodzie ze swoja naturą.

Wysłuchaj całego odcinka:

Proszę akceptuj pliki cookie marketingowe, aby wyświetlić tę zawartość YouTube.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze