1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

4 sposoby wspierania osób w depresji

123rf.com
123rf.com
Depresja jest na tyle częstą chorobą, że prawdopodobieństwo spotkania się z nią jest duże. Możemy stanąć przed zadaniem wsparcia osoby, która na nią cierpi. Jak to robić z empatią i skutecznie?

1. Stań po stronie osoby chorej na depresję

Przede wszystkim, że ton oskarżycielski i nakazujący nie jest dobrym pomysłem. Mówienie „Dlaczego nie możesz po prostu wstać z łóżka?” tylko pogłębi chorobę. Zamiast tego spróbuj powiedzieć: „Wydaje mi się, że masz kłopot, żeby wstać z łóżka. Co mogę zrobić, aby pomóc ci w tym?”. Osoba w depresji zwykle traci perspektywę, jeśli chodzi o ocenę rzeczywistości. Przekonywanie jej, że to przecież nic trudnego może ją dodatkowo stresować. Lepiej odzwierciedlić jej uczucia: „Widzę, że to dla ciebie trudne. Mogę pomóc ci to rozwiązać, jeśli chcesz”. W taki sposób pokażesz choremu, że szanujesz jego uczucia i jesteś po jego stronie. 2. Wyraź swoje uczucia

Wiele osób cierpiących na depresję czuje się niegodnymi miłości. Dlatego, jeśli jest to bliska ci osoba, warto zapewniać ją o swoich uczuciach. Wyznanie: „Kocham cię za to, kim jesteś. Nie mam zamiaru cię opuścić”, będzie dla kogoś takiego bardzo cenne. Depresja odbiera umiejętność rozpoznawania w sobie atutów, dlatego dobrze jest przypominać chorej osobie, jaka jest wrażliwa, inteligentna, ładna. Jest jeden warunek – należy mówić to szczerze. Można też zapewniać: „Jeśli będziesz mnie potrzebować, jestem”.

3. Okaż zrozumienie i współczucie

Osoby z depresją spędzają dużo czasu, rozmyślając o swojej sytuacji. Może to wyglądać, że użalają się nad sobą i może to być irytujące. Jednak warto w takich momentach okazać zrozumienie i powiedzieć: „Trudno mi wyobrazić sobie siebie w takiej sytuacji, ale masz moje współczucie. Zauważam, że jest ci trudno. Możesz się do mnie przytulić i wypłakać.” 4. Zaoferuj pomoc

„Pozwól mi zrobić wszystko, żeby ci pomóc. Powiedz, czego potrzebujesz.” - takie słowa są jak balsam dla duszy osoby cierpiącej na depresję. Najtrudniejsze w tej chorobie są: obezwładniająca niemoc i poczucie samotności. Oferując swoją pomoc pokazujesz, że akceptujesz stan, w jakim chora osoba się znalazła. Że to nic wstydliwego i strasznego, że potrzebuje pomocy. Jeśli poczuje się przy tobie bezpiecznie, otworzy się na swoje uczucia. A to warunek wyjścia z depresji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze