Zależność pomiędzy silnym bólem miesiączkowym a stanem psychicznym kobiet zaobserwowali naukowcy z Jiaotong-Liverpool-University. Ich badania mogą doprowadzić do bardziej spersonalizowanych metod leczenia.
Odkrycie zespołu badawczego pod kierownictwem dr Shuhe Liu dostarcza wstępnych dowodów na to, że depresja może być przyczyną, a nie konsekwencją, bolesnych miesiączek. Co ważne, ta zależność nie działa w drugą stronę: nie znaleziono żadnych dowodów na to, że ból menstruacyjny zwiększa ryzyko depresji.
Przeprowadzone przez zespół dr Liu badania polegały na analizie danych genetycznych od ok. 600 tys. kobiet z populacji europejskich i 8 tys. z populacji wschodnioazjatyckich. Ich wynik wskazuje na wyraźny związek między bolesnymi miesiączkami a występowaniem depresji w obu tych grupach.
Naukowcy sprawdzili również, jakie czynniki mogą pośredniczyć między tymi dolegliwościami. Jednym z najważniejszych jest bezsenność, na którą często cierpią osoby chorujące na depresję. Jak podkreśliła na łamach czasopisma „Briefings in Bioinformatics” dr Liu zaburzenia snu mogą nasilać ból menstruacyjny, a ich uregulowanie wydaje się być kluczowe w terapii obu wspomnianych schorzeń.
Zdaniem dr Liu, w obecnym podejściu klinicznym niezwykle rzadko uwzględnia się zaburzenia psychiczne w kontekście bolesnego miesiączkowania, ale także wielu innych dolegliwości, na które uskarżają się kobiety.
– Nasze ustalenia podkreślają znaczenie badań przesiewowych w kierunku zdrowia psychicznego u osób cierpiących na silny ból menstruacyjny. Mamy nadzieję, że doprowadzą do bardziej spersonalizowanych opcji leczenia, poprawy opieki zdrowotnej i zmniejszenia stygmatyzacji otaczającej te schorzenia – zaznaczyła badaczka.
Źródło: Depresja a ból menstruacyjny. Naukowcy odkryli związek, Katarzyna Czechowicz, PAP [dostęp: 28.11.2024]