Portal Dictionary.com ujawnił zwycięskie słowo roku, które w ostatnim czasie zdominowało internet. Wbrew przewidywaniom wielu osób nie został nim „brat”, czyli „bachor”. Zamiast tego użytkownicy sieci oszaleli na punkcie słowa bardziej… skromnego. Bardziej powściągliwego.
Chodzi oczywiście o wyraz „demure” – nawiązanie do tiktokowych filmików z powtarzającym się sloganem „very demure, very mindful”, które spopularyzowała influencerka Jools Lebron. Zaszczytny tytuł słowo „demure” otrzymało od portalu Dictionary.com. Prowadzony przez niego konkurs to odpowiednik naszego Młodzieżowego Słowa Roku – tyle że w tym przypadku jury bierze pod uwagę trendy w światowym internecie, a nie tylko mody językowe wśród młodych ludzi.
Jak można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu Dictionary.com, wyłaniane przez niego słowo to „językowa kapsuła czasu odzwierciedlająca trendy społeczne i wydarzenia globalne, które zdefiniowały ten rok”. Dlaczego akurat „demure”, czyli „skromny, powściągliwy”, stało się jedną z nich?
Krótkie wprowadzenie dla tych, którzy nie są na bieżąco z trendami w mediach społecznościowych. „Demure” to część niezwykle popularnego sloganu „very demure, very mindful”, który influencerka Jools Lebron zaczęła używać w każdym swoim tiktoku. W nakręconych przez siebie filmikach Jools tłumaczy, jak być „bardzo skromną i bardzo uważną” w codziennym życiu. Na przykład pokazuje, jak zrobić makijaż, który jest „very demure, very mindful” – prezentując jednocześnie dość mocny make-up z wyraźną, grubą kreską na powiece. Albo wyjaśnia, czym jest „bardzo powściągliwe, bardzo uważne” zachowanie w klubie w Las Vegas – a jej słowa obrazują krótkie ujęcia z szalonej, suto zakrapianej imprezy.
Każdy, kto obejrzy kilka filmików opublikowanych przez Lebron, szybko zorientuje się, że influencerka uprawia klasyczny gatunek satyry – tyle że wykorzystując do tego nowe medium, jakim jest TikTok. Wypowiadany przez nią poważnym tonem slogan „very demure, very mindful” to naturalnie ironia. W ten sposób influencerka ośmiesza całą kategorię filmików instruktażowych, na których idealnie wyglądające kobiety pouczają swoje aspirujące obserwatorki, jak się ubierać, jak malować czy jak zachowywać na rozmowie o pracę. Jools Lebron inteligentnie i z humorem pyta o zasadność wciąż obowiązujących norm społecznych i wymagań względem współczesnych kobiet. Przebija nadmuchaną bańkę pozorów i zwalnia nas z obowiązku bycia kimś „skromnym i uważnym” – niczym konserwatywna pensjonarka.
Sama Lebron jest osobą ekscentryczną i bardzo ekspresyjną, więc używane przez nią słowo „demure” (dla osób angielskojęzycznych brzmiące przestarzale i poważnie) pogłębia efekt komizmu. Fanom i fankom influencerki tak bardzo spodobał się zabieg nazywania wszystkiego „skromnym i uważnym”, że zaczęli powtarzać slogan „very demure, very mindful” przy każdej możliwej okazji. Z czasem tę zbitkę słów przejęły nawet światowe celebrytki – w swoich wpisach posługują się nią Kim Kardashian czy Jennifer Lopez.
Jak wyjaśnia Dictionary.com, „Chociaż termin »demure« był tradycyjnie używany do opisania osób powściągliwych, cichych lub skromnych, w mediach społecznościowych popularne stało się jego użycie w nowym znaczeniu – w celu opisania czegoś wyrafinowanego i wyróżniającego się na tle innych”.
Wśród pozostałych słów, które miały duży wpływ na trendy społecznościowe i które wyróżniło Dictionary.com, znalazły się m.in.: „brainrot” (spędzanie dużych ilości czasu na konsumowaniu śmieciowych treści w internecie, głównie memów, rolek, tiktoków), „brat” (niegrzeczne, niesforne dziecko; bachor) oraz „weird” (dziwny).
Warto dodać, że w Polsce nadal trwa plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku – do 30 listopada każdy może oddać na nie swój głos. Wśród finałowej dwudziestki znalazły się m.in.: aura, azbest, bambik, brainrot, brat, cringe, delulu, GOAT, sigma, skibidi, slay czy też yapping.