Przed nami ostatni miesiąc w roku – z najkrótszymi dniami i długimi wieczorami jeszcze bardziej sprzyjającymi nadrabianiu serialowych zaległości. Marzy ci się domowy seans? Oto 5 polskich tytułów, które cieszą się powszechnym uznaniem. Wszystkie znajdziesz na platformie Max.
Wstrząsająca historia na faktach, która od dnia premiery 30 października stała się jedną z najchętniej oglądanych produkcji dokumentalnych w Europie. „Łowcy skór” to opowieść, która nie tylko mrozi krew w żyłach, lecz także zmusza do refleksji nad ludzką moralnością. Ten czteroodcinkowy serial dokumentalny wraca do wstrząsających wydarzeń, które rozegrały się w Łodzi w połowie lat 90., a wyszły na jaw dzięki dziennikarskiemu śledztwu. Tomasz Patora i Marcin Stelmasiak ujawnili układ pomiędzy pracownikami pogotowia ratunkowego a właścicielami zakładów pogrzebowych, który pochłonął prawdopodobnie kilkaset ofiar. W zamian za informacje o zmarłych pacjentach domy pogrzebowe oferowały lekarzom i sanitariuszom łapówki. Z czasem ten niepokojący mechanizm uległ jeszcze większemu wypaczeniu – by zwiększyć liczbę „skór”, pracownicy pogotowia doprowadzili do śmierci wielu pacjentów. Twórcy serialu, wykorzystując m.in. materiały archiwalne oraz wywiady z uczestnikami tych wydarzeń i rodzinami ofiar, nie tylko odsłaniają kulisy zbrodni, lecz także analizują systemowe niedopatrzenia, które umożliwiły jej rozwój.
Czytaj także: „Łowcy skór” to jeden z lepszych dokumentów w historii Max. Tę szokującą historię wielu z nas dobrze pamięta
„Szadź” to doceniony zarówno w Polsce, jak i za granicą thriller psychologiczny z elementami kryminału, który wyróżnia się nietuzinkowym podejściem do gatunku – już od pierwszych minut wiadomo bowiem, kto jest mordercą. Mimo tego produkcja trzyma w napięciu od samego początku i wciąga widza w psychologiczną grę pełną zwrotów akcji i tajemnic, odsłaniając meandry umysłu zabójcy. Fabuła koncentruje się na starciu dwóch silnych osobowości: Piotra Wolnickiego (Maciej Stuhr), charyzmatycznego wykładowcy religioznawstwa i seryjnego zabójcy, oraz komisarz Agnieszki Polkowskiej (Aleksandra Popławska), która prowadzi śledztwo w związku z brutalnymi morderstwami młodych, głęboko wierzących kobiet. Nie wie jednak, że jej udział w sprawie nie jest przypadkowy. Produkcja składa się z czterech siedmioodcinkowych sezonów – pierwszy powstał w 2020 roku na motywach powieści Igora Brejdyganta o tym samym tytule, natomiast finałowy odcinek trafił na platformę 15 listopada tego roku.
Kolejny serial, którego historia domknęła się w tym roku. W czerwcu na platformę Max trafił bowiem czwarty, finałowy sezon „Skazanej” ze znakomitą Agatą Kuleszą w roli głównej. Produkcja zadebiutowała latem 2021 roku na platformie Player i z miejsca stała się jednym z popularniejszych polskich seriali. Jeśli lubicie trzymające w napięciu historie obfitujące w liczne zwroty akcji, to i wam „Skazana” przypadnie wam gustu. Tytułową bohaterką historii zainspirowanej książką Ewy Ornackiej „Skazane na potępienie” jest sędzia Alicja Mazur… oskarżona o zabójstwo. I to takie, którego nie popełniła. Kobieta, znana ze swojej surowości wobec przestępców, teraz trafia do więzienia, gdzie będzie musiała przetrwać wśród kobiet, na które wcześniej wydała wyrok. W brutalnej rzeczywistości za kratami Alicja musi nie tylko udowodnić swoją niewinność, lecz także nauczyć się przetrwać w świecie pełnym przemocy, zdrad i nieoczekiwanych sojuszy. W obsadzie znaleźli się także m.in.: Michał Czarnecki, Bartłomiej Topa, Martyna Byczkowska, Aleksandra Adamska i Tomasz Schuchardt.
„Ślepnąc od świateł” to serial utrzymany w klimacie thrillera noir, który zadebiutował w 2018 roku (z miejsca stając się hitem w Polsce i za granicą – portal Variety umieścił go nawet na liście najlepszych nieanglojęzycznych seriali 2018 roku). Jeśli jednak jakimś cudem jeszcze go nie widzieliście, najwyższa pora nadrobić zaległości. Na korzyść produkcji na podstawie powieści Jakuba Żulczyka przemawiają m.in. wciągająca, pełna napięcia i zwrotów akcji fabuła, niepowtarzalny klimat i świetne kreacje aktorskie. Nagrodzony Orłem serial opowiada 7 dni z życia Kuby Niteckiego (debiutujący Kamil Nożyński), znanego, lecz tajemniczego warszawskiego dilera kokainy. Nitecki obraca się w gronie lokalnych gangsterów dowodzonych przez Władka „Stryja” (Janusz Chabior), a ich wspólnym szefem jest Jacek (Robert Więckiewicz). Zmęczony dotychczasowym życiem postanawia uciec i wyjechać do Argentyny. W międzyczasie, po kilkuletnim wyroku, z więzienia wychodzi „Dario” (Jan Frycz), gangster starej daty. Nieoczekiwanie ich losy się przetną, co doprowadzi do konfrontacji Kuby z jego dotychczasowym życiem i decyzjami – tymi, które podjął, i które jeszcze przed nim.
Czytaj także: 5 polskich seriali podobnych do „Rojst”, czyli produkcje kryminalne, z którymi warto spędzić wieczór
I na koniec produkcja na podstawie bestsellerowej serii najpłodniejszego polskiego autora kryminałów, Remigiusza Mroza. Serialowa Chyłka, w którą wcieliła się Magdalena Cielecka, zyskała grono wielbicieli, a tytuł okazał się ogromnym sukcesem i doczekał się aż pięciu sezonów, których kolejne podtytuły to: „Zaginięcie”, „Kasacja”, „Rewizja”, „Inwigilacja” i „Oskarżenie”. Każdy to nowa, zaskakująca sprawa kryminalna, która trzyma widza w napięciu do ostatniej chwili. W pierwszym z nich niepokorna prawniczka i jej nowy aplikant Kordian Oryński podejmują się obrony Szlezyngierów, których trzyletnia córka znika bez śladu w niewyjaśnionych okolicznościach. Gdy policja nie znajduje dowodów wskazujących na porwanie, głównymi podejrzanymi stają się rodzice. W serialu oprócz Cieleckiej wystąpili m.in.: Filip Pławiak, Jacek Koman, Artur Żmijewski i Jakub Gierszał, którzy stworzyli na małym ekranie wyraziste postacie. Przygotujcie się na emocjonującą podróż po świecie prawniczych intryg i moralnych dylematów!