Nagroda Emmy to najbardziej prestiżowa statuetka honorująca osiągnięcia przemysłu telewizyjnego. Raz do roku przyznawana jest też jej edycja międzynarodowa, w której nagradzane są produkcje spoza USA. Na poniedziałkowej gali, która odbyła się w Nowym Jorku, jednym ze zwycięzców okazał się polski film dokumentalny „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka.
International Emmy Awards przyznawane są przez Międzynarodową Akademię Sztuki Telewizyjnej i Nauki (IATAS) za produkcje zrealizowane poza Stanami Zjednoczonymi. W tym roku do rywalizacji stanęło 56 tytułów z całego świata – w tym nakręcony w Polsce „Pianoforte”. Dokument ukazuje dorastanie i rywalizację młodych pianistów, którzy biorą udział w legendarnym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Obraz otrzymał statuetkę Emmy w kategorii „najlepszy artystyczny program dokumentalny”. Nagroda trafiła wprost do rąk Jakuba Piątka, reżysera obrazu, absolwenta Łódzkiej Szkoły Filmowej.
Polski tytuł pokonał w rywalizacji m.in. brytyjski film dokumentalny „Robbie Williams”, argentyński „Virgilio” oraz japoński „Who I Am Life”.
Podczas poniedziałkowej gali nagrodę Emmy rozdano w 14 kategoriach, m.in. dla najlepszych: aktora, aktorki, komedii, dokumentu, serialu dramatycznego, telenoweli, filmu telewizyjnego/miniserialu oraz kilku za produkcje dla dzieci. Wśród aktorów najlepszy okazał się Timothy Spall, który uhonorowany został za rolę w brytyjskim filmie „The Sixth Commandment”. W kategorii „najlepsza aktorka” wyróżniono Aokbab-Chutimon występującą w tajlandzkim filmie Netflixa „Głodni”.
W tym roku najwięcej statuetek udało się zdobyć produkcjom brytyjskim, natomiast w najważniejszych kategoriach triumfowały Francja i Argentyna.
Dla tych, którzy widzieli „Pianoforte”, sukces polskiego dokumentu nie jest zaskoczeniem. Produkcja została doskonale przyjęta przez krytyków i uhonorowana statuetką Orła za najlepszy film dokumentalny. Tytuł może poszczycić się też nagrodą publiczności festiwalu Millennium Docs Against Gravity, a także nominacją do Nagrody Głównej Jury prestiżowego festiwalu w Sundance.
Dokument opowiada o wchodzących w dorosłość uczestnikach i uczestniczkach legendarnego Konkursu Chopinowskiego. Bohaterami filmu są młodzi ludzie pochodzący ze wszystkich stron świata. Łączy ich jedno – od dzieciństwa poświęcili się bez reszty grze na fortepianie. Twórcy dokumentu relacjonują ich codzienną pracę, ukazują pasję, talent, ale też nie boją się pokazywać, jaką cenę uczestnicy płacą za sukces. Jako widzowie obserwujemy ich obsesyjne dążenie do doskonałości, które czasem kończy się wielką wygraną, a czasem – trudną do przełknięcia porażką.
Narracja podporządkowana jest regułom konkursu i podzielona jest na trzy etapy oraz finał. Wszyscy dzielą podobne marzenie i zostaną bezlitośnie zweryfikowani przez konkursowy mechanizm – okaże się, że liczba miejsc na podium jest ograniczona, więc część z nich odpadnie, a tylko nieliczni trafią do finału.
Obraz „Pianoforte” swoją światową premierę miał 20 stycznia 2023 roku, natomiast w Polsce można go oglądać od 16 lutego 2024 roku. Zwycięski dokument dostępny jest m.in. na platformie Player. Obecnie grany jest też w kinach sieci Multikino w kilku miastach Polski.