1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Alarmujący wzrost aktów przemocy wobec kobiet – wstrząsające dane ONZ

Alarmujący wzrost aktów przemocy wobec kobiet – wstrząsające dane ONZ

Fot. Piotr Łapinski/NurPhoto via Getty Images
Fot. Piotr Łapinski/NurPhoto via Getty Images
Według danych ONZ w 2023 r. zamordowano 85 000 kobiet. Co gorsze najniebezpieczniejszym miejscem nie są ciemne zaułki, ale własny dom. Aż 60% ofiar to kobiety zabite przez współmałżonka lub innych członków rodziny.

Zapewne wszyscy pamiętamy, jak w marcu tego roku, w centrum Warszawy, niemal w biały dzień, młody mężczyzna zaatakował i brutalnie zgwałcił 25-letnią Lisę. Dziewczyna zmarła po kilku dniach. Jej śmierć wywołała ogromne poruszenie, przez miasto przeszedł milczący marsz przeciw przemocy wobec kobiet, media społecznościowe zalała fala wpisów o jednoznacznym przekazie: „reaguj!”, „nie bądź obojętny!” „nie chcemy się bać!”.

Tego typu protesty powinniśmy organizować dzień w dzień i to w każdym zakątku świata, bo skala problemu – aktów przemocy fizycznej i seksualnej wobec kobiet – jest porażająca. Potwierdzają to międzynarodowe dane opublikowane w najnowszym raporcie ONZ.

Ogłoszony w 24 listopada dokument nie pozostawia złudzeń: w ubiegłym roku doszło na świecie do alarmującego wzrostu aktów przemocy wobec kobiet; było ich aż o 50 procent więcej niż w 2022 roku.

Niemal co trzecia kobieta i dziewczyna na całym świecie doznała w swym życiu przemocy fizycznej lub seksualnej. Aż 60% zostało zabitych przez „współmałżonka lub innych członków rodziny”.

Według raportu wydanego tego samego dnia przez regionalne Obserwatorium Równości Płci w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, do tego rodzaju zabójstw dochodziło w regionie w ponad siedmiu przypadkach na 100.000 mieszkańców. W ponad 56 procentach ich ofiarami padały kobiety w wieku od 15 do 29 lat.

Obecnie we wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów obowiązują ustawy mające chronić kobiety i dziewczęta przed przemocą na tle seksualnym.

Według danych dostępnych w niektórych krajach, wiele ofiar kobietobójstwa zgłosiło przed śmiercią przemoc fizyczną, seksualną lub psychiczną. „To sugeruje, że wielu morderstw można było uniknąć” – podkreśla badanie ONZ, na przykład poprzez zaostrzenie przepisów dotyczących przemocy domowej.

Gdzie szukać pomocy w sytuacji przemocy domowej?

Dzwoniąc pod nr 800 120 002 uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej miejsca zamieszkania.

W każdy poniedziałek od godziny 18.00 do 22.00 w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (pod numerem infolinii 801 120-002) prowadzone są konsultacje w języku angielskim a w każdy wtorek od godziny 18.00 o 22.00 – w języku rosyjskim. Dzwoniąc pod numer infolinii można uzyskać wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o obowiązujących w Polsce przepisach i procedurach oraz o placówkach udzielających pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze