Duże rodziny 3+

123rf.com

Najpierw statystyka: rodziny wielodzietne w Polsce to 5 % wszystkich rodzin z dziećmi. Wychowują one aż 13 % wszystkich dzieci w kraju. 90 % z tych rodzin żyje poniżej minimum socjalnego, co piąta duża rodzina nie ma pralki automatycznej. A teraz emocje i skojarzenia ze słowem rodzina wielodzietna: rodzina patologiczna, dysfunkcje, alkohol, bezrobocie, bieda, przemoc, luki w edukacji. Prawda, że tak (czasami) myślicie?
Tymczasem 20 % rodziców licznego potomstwa w dużym mieście ma wyższe wykształcenie. Wielu uprawia wolne zawody, na dużą rodzinę decydują się świadomie, realizując własny, śmiały pomysł na życie. I nie wszyscy są katolikami. Jak żyją naprawdę? Poznajcie ich.

Tu jest pełna rodzina

Ola i Maciek (Ona: redaktorka, polonistka, malarka, artystka. On: zasadniczo – pilot małych samolotów, kiedy trzeba tłumacz, łamacz tekstów. Mają czterech synów). Spotykamy się tuż po 8 rano w ich domu. Starsi synowie – gimnazjalista i piątoklasista właśnie pobiegli (nieco spóźnieni) do szkoły. Młodsi: cztero- i dwulatek, dokazują w domu. W czasie rozmowy zabiorą mi notes, telefon, długopis i klucze do samochodu. W zamian otrzymam końcówkę do robota kuchennego i promienny uśmiech. Herbatę pijemy, siedząc: po turecku na stole (ja), na materacu (Maciek), na podłodze (Ola). Odkąd najmłodszy rozbił sobie głowę, ściągając na siebie krzesło, krzeseł w domu brak. Ogólne wrażenie: klimatyczna mieszanka sielanki i rozgardiaszu.

Jak to jest mieć tak dużą rodzinę? Bywa fajnie – opowiada Ola – dwójka dzieci mojego brata, przyjeżdżając do nas, zawsze wygłasza kwestię: ”Bo tu jest pełna rodzina”. Lubimy być razem, pocelebrować drobne przyjemności: górę kanapek do ulubionego filmu puszczanego na rzutniku