fbpx

Bądź ciekawska!

Bądź ciekawska!
123rf


Według badania przeprowadzonego przez Todda Kashdan z George Mason University ludzie ciekawi świata są bardziej kreatywni, bogatsi i szczęśliwi.

Kashdan podczas eksperymentu badawczego zaobserwował, że osoby wykazujące wysoki poziom ciekawości mają wyższy poziom zadowolenia z życia, niż ci, którzy nie mają wielu pasji i zainteresowań. Ci drudzy więcej przyjemności czerpią z hedonistycznych zachowań, takich jak picie alkoholu czy zażywanie narkotyków. Natomiast ciekawscy znajduję głębsze poczucie sensu życia i cieszą się bardziej zrównoważonym, trwałym szczęściem.

Skąd się bierze związek między ciekawością świata a samopoczuciem? Todd Kashdan twierdzi, że gdy zaczynamy jakąś nową aktywność na początku możemy przeżywać stres, ale jesteśmy nagradzani za swoje wysiłki w dłuższej perspektywie. Im więcej mamy pasji, tym więcej utrzymujemy kontaktów z ludźmi a nasze sukcesy skutecznie motywują nas do sięgania po nowe doświadczenia. – Jest to paradoksalne droga do dobrobytu – mówi Kashdan. – Im jesteśmy bardziej ciekawscy, mamy więcej wiedzy i doświadczenia życiowego. To się przekłada na pewność siebie oraz zyski. A to nas jeszcze bardziej motywuje do odniesienia sukcesu.

Ciekawość może być też mieczem obosiecznym. Te same impulsy, które napędzają nas do poznawania nowego, mogą nas prowadzić do niebezpiecznych działań, takich jak sporty ekstremalne czy eksperymentowanie z lekami psychotropowymi. Mimo to, według Pawła Silvia, psychologa społeczny z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Greensboro, negatywne skutki ryzyka nie przeważają korzyści z sięgania po nowe aktywności. Dlatego nie warto rezygnować z własnych marzeń i realizowania wzniosłych, odważnych celów. Jeśli masz silne poczucie ciekawości, jest ono twoją stabilną cechą, jesteś bliżej sukcesu. Niestety, presja społeczna tłumi te instynkty. Brak nam czasu na pasje, boimy się też ryzyka. Nie jest to dobrze, bo ryzyko jest nieuniknioną częścią uczenia się i odkrywania. Ciekawscy ludzie działają bez względu na oczekiwany wynik, najczęściej bez planu, ryzykują improwizację i dlatego odnoszą sukcesy. Dlatego ciągle próbuj robić coś nowego i nie zdradzaj własnych pasji.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze