Jak działa strach?

jak działa strach?
123rf.com

„Strach jest złodziejem marzeń” – jest takie powiedzenie i zawiera w sobie sporo prawdy. Chociażby dlatego warto wiedzieć, jak działa strach i jak żyć, żeby nas nie paraliżował.
Strach jest złodziejem, bo kiedy się boimy, nie mamy kontaktu z pozytywnymi emocjami i pozostajemy we władzy tych negatywnych. Co strach może nam ukraść?

ZAUFANIE

Kiedy rządzi nami lęk, trudno czuć się pewnie. Strach wyklucza zaufanie do siebie i świata. Trudno myśleć, że wszystko dobrze się ułoży i że można z powodzeniem stawiać czoła wyzwaniom.

FIZYCZNA MOC

Strach, zwłaszcza często przeżywany, pozbawia sił witalnych. Sprawia, że jesteśmy zmęczeni i wyczerpani. Nie chce nam się wtedy próbować czegoś nowego.

WIARA

Jeśli nie ma w nas wiary i nadziei, a tak jest kiedy się boimy, zaczynamy we wszystko wątpić. W siebie, swoje umiejętności, innych ludzi. Na nikim i na niczym nie potrafimy już polegać. Gdy czujemy się tacy samotni i bezsilni, brak nam wiary w dobrą przyszłość.

MOTYWACJA

Strach wyklucza siłę do motywowania się. Gdy się lękamy, psychicznie siedzimy jakby skuleni w kącie. Taki stan daleki jest od poczucia własnej mocy, dzięki której możemy osiągać własne cele.