Pisanie – sposób na poznanie siebie

fot. 123rf

Najczęściej tylko nam się wydaje, że znamy siebie i że się ze sobą kontaktujemy. Pisanie pomaga połączyć się z wewnętrzną mądrością i usłyszeć własny głos.
Sandy Grason, autorka książki „Journaling to Awaken Your Inner Voice, Heal Your Life and Manifest Your Dreams” pisze o tym, że dopiero w ciszy, nad kartką papieru lub przy komputerze, można usłyszeć szept własnej mądrości. Nie ma recepty na odpowiednie pisanie, trzeba po prostu ustalić czas, jaki zamierzamy poświęcić na to zajęcie i spisywać swoje myśli. Grason podaje 5 rad jak zabrać się do tego skutecznie.

1. Nie chcę pisać

Gdy tak mówisz, oznacza to, że twoja nieświadomość pełna jest treści, których boisz się ujrzeć. Ustaw czas na 10 minut i zacznij jednak pisać. Bądź uczciwy. Napisz na przykład: „Nie chce pisać, bo jestem cała czas wściekły na matkę, bo….”. Nie koncentruj się na tym, co doskonałe i co lubisz. Na początek napisz o tym, o czym właśnie nie chcesz pisać. Tego najbardziej potrzebujesz, bo dzięki temu skontaktujesz się z własnym sercem.

2. Kim jestem teraz?

Ponownie ustaw czas na 10 minut i odpowiedzieć sobie na to pytanie. Dla ułatwienia możesz rozważyć kim byłeś dwa lata temu, pięć, dziesięć lat wstecz. Jaka jest różnica? Co w związku z tym czujesz?