fbpx

Uczuciowe ryzyko – 3 mity

Uczuciowe ryzyko - 3 mity
fot. 123rf

Miłość to niepewność, miłość jest blisko strachu, jest ryzykiem. Dlatego tak trudno nam powiedzieć – kocham. Lękamy się zaufać, powierzyć swoje tajemnice zwłaszcza tej osobie, którą kochamy. Czego nie wiemy o ryzyku w miłości?
Brenn Brown w swojej najnowszej książce „Daring Greatly: How the Courage to Be Vulnerable Transforms the Way We Live, Love, Parent and Lead” twierdzi, że uczuciowe ryzyko jest najbardziej znaczącym ludzkim doświadczenie. Pisze o tym, że każdy z nas potrzebuje kochać kogoś mimo ryzyka emocjonalnego bólu i odrzucenia. Miłość zawsze pełna jest niepewności. Jeżeli ktoś się w tobie zakochał, może przestać cię kochać. Człowiek, którego kochasz, może cię skrzywdzić, może nagle zniknąć z twojego życia, zostawiając cię na dnie rozpaczy. Uczuciowe ryzyko jest trudne, jeszcze trudniejsze staje się, gdy mamy o nim błędne założenia.

1. Uczuciowość jest słabością

Według Browna zaskakujące jest to, że lubimy, gdy inni są z nami szczerzy i otwarci, natomiast gdy przychodzi czas, byśmy to my wyrazili to, co czujemy, stajemy się jakby zamrożeni. Nagle uczucia postrzegamy jako objaw słabości. Tymczasem wyznanie uczuć otwiera nas na miłość, radość, kreatywność i empatię. Brown radzi, żebyśmy się zastanowili, kiedy już zaryzykowaliśmy i wygraliśmy (założenie firmy, skok ze spadochronem, trudna rozmowa z ojcem, niekonwencjonalne leczenie poważnej choroby). To nam może dodać otuchy, kiedy powiemy – kocham.


2. Niektórzy nie boją się ryzyka uczuciowego

Nieprawda, to zagrożenie dotyczy każdego. Nawet bardzo otwarte osoby przeżywają stres z powodu okazania uczuć. Tak się tylko wydaje tym, którzy unikają wyrażania tego, co czują. A przez to zachowują się niezgodnie z tym, kim są. Gdy już decydujemy się otworzyć przed kimś, lękowi towarzyszy przeczucie radości. Po tym można poznać, że jesteśmy na dobrej drodze do bycia odważnym w miłości.

3. Gdy otwieramy się przed drugą osobą, zdradzamy własne tajemnice

Niektórzy z nas boją się o swoje sekrety. Lękają się, że ich granice zostaną przekroczone a oni zostaną niebezpiecznie obnażeni. Tymczasem uczuciowe ryzyko zakłada powierzenie swoich tajemnic tym, którzy mają je usłyszeć. To wymaga odwagi, ale warto zaryzykować. Po to, żeby naprawdę się z kimś połączyć.

8 kroków do bliskości – TUTAJ