fbpx

Udane małżeństwo – 5 codziennych ćwiczeń

Udane małżeństwo - 5 codziennych ćwiczeń
123rf.com

Wcale nie trzeba ciężko pracować, aby sprawić że małżeństwo będzie szczęśliwe i stabilne – mówi Terri Orbuch, psycholog, naukowiec i autor książki „5 Simple Steps to Take Your Marriage from Good to Great”. Radzi zastosować w życiu 5 zasad, które zwiększą szansę na udane małżeństwo. Warunek – mamy robić to każdego dnia.

1. Wiedz, czego chcesz i mów, czego chcesz

Frustracja pojawia się wówczas, gdy nasze pragnienia są niezaspokojone. Narasta ona, gdy oczekiwania nie są wypowiedziane. Wówczas pojawiają się konflikty z podwójnymi sygnałami, kłócimy się o niezakręconą tubkę pasty do zębów, a chodzi nam o to, że chcemy się częściej przytulać. Dlatego wiedz, czego chcesz i mów, czego chcesz. Nie rezygnuj z tego, co dla ciebie ważne, ale dbaj o to, żeby twoja postawa nie była roszczeniowa. Rozpoznasz to po swoich uczuciach, dlatego codziennie zadawaj sobie pytanie – czy jest ci dobrze w związku, a jeśli nie, to dlaczego.

2. Doceniaj

Czy twój partner wie, że jest dla ciebie wyjątkowy? Orbuch zachęca, by każdego dnia poprzez słowa lub działania wyrażać swoje uczucia do partnera. To może być zaparzenie kawy lub wyznanie: „Jesteś moim najlepszym przyjacielem”. Wbrew powszechnemu przekonaniu, mężczyźni potrzebują więcej dowodów uczuć, ponieważ kobiety dostają je od innych ludzi, są po prostu bardziej emocjonalne – tak wskazują badania.

3. Rozmawiaj

Przynajmniej przez 10 minut dziennie rozmawiajcie, zakazując sobie tematów: praca, dzieci, rodzina, obowiązki domowe. Chodzi o to, żeby być na bieżąco z wewnętrznym światem partnera. Nie wiesz, o co pytać? Dowiedz się, co go najbardziej ucieszyło w tym roku, porozmawiajcie o inspiracjach filmowych dajcie się ponieść marzeniom o tym, co byście zrobili, gdybyście wygrali milion na loterii.

4. Zmieniaj

Każdemu związkowi grozi rutyna. Żeby jej zapobiec, trzeba każdego dnia dodawać do życia „nowe składniki”. Zamiast iść do tej samej restauracji, wybierzcie jakąś nieznaną i zupełnie dla was egzotyczną, rowery zamieńcie na rolki, komedie na horrory. Zobaczcie, co z tego wyniknie.

5. Czuj pozytywnie

Orbuch radzi koncentrować się na pozytywach. Każdego dnia zastanów się nad tym, co dobrego jest w twoim związku, a co złego. Według badań szczęśliwe pary mają stosunek 5 pozytywnych myśli do jednej negatywnej. Jeśli tak nie jest, zastanów się czy realizujesz powyższe wskazówki. Pozytywy należy wzmacniać, nad negatywami pracować. Praktyczna wskazówka – weź kartkę papieru, przedziel ją linią. Po lewej stronie zapisz wszystkie pozytywne emocje i zachowania związane ze swoim partnerem i waszą relacją. Po prawej stroni zanotuj negatywy. Poproś partnera, aby zrobił to samo. Porozmawiajcie o tym, wybierając do tego spokojny czas i starajcie się nie kłaść do łóżka, kiedy takie sprawy nie są wyjaśnione.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>