1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Psychologia
 4. >
 5. Na ile znasz swojego partnera? – test

Na ile znasz swojego partnera? – test

Gdy partnerom brakuje dokładnej wiedzy o sobie nawzajem łatwo o to, by małżeństwo zbłądziło podczas zmian, jakie niesie życie. (fot. iStock)
Gdy partnerom brakuje dokładnej wiedzy o sobie nawzajem łatwo o to, by małżeństwo zbłądziło podczas zmian, jakie niesie życie. (fot. iStock)
Czasem jest tak, że ludzie są ze sobą, a tak naprawdę, niewiele o sobie wiedzą. Niewielkie mają pojęcie o tym, co partnera cieszy, co lubi, czego się boi, a co go stresuje. Mąż może uwielbiać sztukę współczesną, a żona nie będzie właściwie wiedziała dlaczego ją lubi i którego z twórców ceni najbardziej. On niby kojarzy jej koleżanki, ale nie ma pojęcia z która jest źródłem jej kłopotów, bo nieuczciwie rywalizuje z nią w pracy.

John M. Gottman, emerytowany profesor psychologii na Uniwersytecie Waszyngtońskim oraz współtwórca i koordynator Instytutu Rodzinnego w Seattle, na podstawie prowadzonych przez wiele lat badań nad parami, sformułował wniosek, że jednym z wyróżników szczęśliwych i długo trwających związków są wzajemne szczegółowe „mapy świata partnera”. Według psychologa pary te właśnie w ten sposób zapewniają swojemu małżeństwu bogatą przestrzeń poznawczą. Dane o partnerze nie dość, że są obszerne, to jeszcze nieustannie aktualizowane - po to, by rejestrować zmiany zachodzące w jego życiu.

Jak to wygląda w praktyce? Kiedy ona przygotowuje sałatkę na wspólną kolację, dodaje do niej jego ulubiony sos. Gdy ona musi do późna zostać w pracy, on nagrywa program telewizyjny, który partnerka zazwyczaj tego dnia ogląda. To mało - małżonkowie z dobrze sporządzonymi wzajemnymi mapami, doskonale się orientują w takich sprawach jak: co najbardziej irytuje go w jego szefie, dlaczego ona nie chce upodobnić się do swojej matki, z jakich przedmiotów w szkole był fatalny, na jakich podstawach ona uważa się za kobiecą. Taka mapa jest dowodem na to, że mąż i żona interesują się sobą wzajemnie, znają swoją przeszłość i na bieżąco wiedzą, co druga osoba myśli, czuje, jak się zmienia i rozwija. Jakich trudności doświadcza i jakie są jej wewnętrzne sukcesy.

Po co to wszystko? Gdy partnerom brakuje dokładnej wiedzy o sobie nawzajem łatwo o to, by małżeństwo zbłądziło podczas zmian, jakie niesie życie. Gottman udowodnił, że dobrze znający się małżonkowie znacznie lepiej przechodzą kryzys związany z pojawieniem się dziecka, choroby, utratą pracy. Ale nie tylko o te zmiany chodzi. Również o to, jak się na przestrzeni życia sami zmieniamy. Z czego wynikają nasze dążenia, jakie konflikty wewnętrzne nami targają, na co nas stać. Mapy minimalizują ryzyko oddalenia się od siebie. Gdy znamy wzajemne ścieżki nie tak łatwo o utratę bliskości.

Czy dobrze znasz swojego partnera? Oceń jego mapę świata

John M. Gottman przygotował kwestionariusz oceny mapy świata partnera. Oto on.

Po udzieleniu szczerych odpowiedzi na poniższe pytania, uzyskacie obraz aktualnych map partnera. Wynik będzie dokładniejszy, jeśli na pytanie odpowiecie oboje.

Przeczytaj poniższe pytania i odpowiedź TAK (również przy pytaniach, gdzie należy wymienić to, co jest ważne dla twojego partnera) lub NIE:

 • Znam imiona najlepszych przyjaciół mojego partnera.
 • Wiem, czym mój partner aktualnie się stresuje.
 • Wiem, kto ostatnio zdenerwował mojego partnera.
 • Znam największe marzenia mojego partnera.
 • Doskonale znam jego przekonania religijne i jego poglądy w kwestii wiary.
 • Potrafię powiedzieć, jaka jest filozofia życiowa mojego partnera.
 • Potrafię wymienić jego krewnych, których on nie lubi.
 • Wiem, jakiej muzyki słucha.
 • Trzy jego ulubione filmy to...
 • Mój partner wie, co mnie właśnie niepokoi.
 • Potrafię określić trzy najważniejsze wydarzenia z życia mojego partnera.
 • Wiem, co było najstraszniejszą rzeczą, która przydarzyła się mojemu partnerowi, gdy był dzieckiem.
 • Największe ambicje i oczekiwania partnera to...
 • Wiem, czym mój partner obecnie się martwi.
 • Mój partner wie, kim są moi przyjaciele.
 • Wiem, co zrobiłby gdyby wygrał nagle dużo pieniędzy.
 • Potrafię szczegółowo opisać moje pierwsze wrażenia po spotkaniu z partnerem.
 • Dowiaduję się, co nowego wydarza się w jego życiu.
 • Wiem, że mój partner zna mnie dość dobrze.
 • Mój partner zna moje pragnienia i ambicje.

Wyniki: Każda odpowiedź TAK to 1 punkt.

10 punktów i więcej:

Na tych obszarach tkwi siła twojego małżeństwa. Mapa świata twojego partnera, jego oczekiwań, lęków i marzeń jest całkiem dokładna. Wiesz, co jest motorem jego działań. Jednak ta wiedza o partnerze i wzajemne zrozumienie nie wystarczy. Dopiero aktualizowanie danych o świecie, w jakim żyje partner pozwoli ci lepiej poradzić sobie z problemami, jakie mogą się pojawić w waszym związku.

Poniżej 10 punktów:

Mapy świata nie są najmocniejszą stroną waszego małżeństwa. Być może nigdy nie mieliście czasu albo okazji, by się lepiej poznać. A może wasze mapy są już nieaktualne, ponieważ przez lata wasze życie bardzo się zmieniło. W obu wypadkach poświęcenie czasu na lepsze poznanie partnera na pewno wzmocni wasz związek.

Warto, żeby poznawania siebie nie traktować jako przykrego obowiązku. John Gottman na warsztatach dla par, które doświadczają kryzysów, proponuje uczestnikom gry i zabawy pomagające wyznaczać wzajemne mapy.

John Mordecai Gottman, amerykański badacz psychologiczny i klinicysta, który przez cztery dekady intensywnie pracował nad przewidywaniem rozwodów i stabilnością małżeństwa. Jest znany ze swojej pracy nad analizą relacji poprzez bezpośrednie obserwacje naukowe, z których wiele zostało opublikowanych w recenzowanej literaturze. Gottman został uznany w 2007 roku za jednego z 10 najbardziej wpływowych terapeutów ostatniego ćwierćwiecza.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze