fbpx

Czakry – kanały energetyczne w ciele. Jak je odblokować?

Czakry - kanały energetyczne w ciele. Jak je odblokować?
(Fot. iStock)

Według starożytnej filozofii jogi, człowiek jest istotą energetyczną. System energetyczny według tej koncepcji tworzą czakry, kanały energetyczne oraz biopole człowieka. Co to jest czakra i jak odblokować je w swoim ciele?

Czakry człowieka – siedem ośrodków energetycznych

Słowo czakra pochodzi z sanskrytu i oznacza koło, wir energii lub dysk. Czakry to ośrodki energetyczne, które znajdują się w różnych miejscach ciała fizycznego człowieka oraz na poziomie ciał subtelnych. Siedem najważniejszych czakr człowieka, umieszczonych jest w środku kręgosłupa, wzdłuż rdzenia kręgowego. Każda z nich znajduje się w pobliżu gruczołów dokrewnych.

(Fot. iStock)

1. Czakra korzenia – reprezentuje wolę życia, poczucie bezpieczeństwa, ilość energii witalnej jaką masz na co dzień, odporność organizmu, świadomość swojego ciała, kontakt z przyrodą, łatwość zarabiania pieniędzy i zadbania o materialną sferę życia.

2. Czakra krzyżowa – reprezentuje kontakt z własnymi emocjami i uczuciami, swobodne ich wyrażanie, akceptację swojego ciała i swojej seksualności, dbanie o zdrowie, radość życia, kreatywność, pasję i zdrowe odżywianie.

3. Czakra splotu słonecznego – reprezentuje świadomość własnego ja, poczucie własnej wartości, granice fizyczne i psychiczne, odwagę, umiejętność skutecznego działania, organizację czasu, dobre samopoczucie.

4. Czakra serca – reprezentuje miłość i związki uczuciowe, akceptację siebie, altruizm, empatię, zdolność do wybaczania, radość życia, wrażliwość.

5. Czakra gardła – reprezentuje komunikację z innymi, asertywność, wolność, wyrażanie siebie poprzez działania twórcze i spełnienie na ścieżce zawodowej.

6. Czakra trzeciego oka – reprezentuje wewnętrzną mądrość, intuicję, zainteresowanie rozwojem wewnętrznym, potrzebę nurkowania w głąb siebie.

7. Czakra korony – reprezentuje sferę duchowych poszukiwań człowieka, otwartość na różnorodność, tolerancję, zainteresowanie duchowością, filozofią, poszukiwanie sensu swojego życia, samorealizację.

Czakry jako wskazówka samorozwoju

Czakry człowieka – czyli ośrodki energetyczne w ciele działają jak stacje nadawczo-odbiorcze. Pobierają energię życiową z uniwersalnego pola energii wokół nas i przetwarzają ją na odpowiednią częstotliwość. Stan naszych czakr ma bezpośredni wpływ na samopoczucie psychiczne i zdrowie fizyczne. Zazwyczaj jednak praca tych ośrodków jest w mniejszym lub większym stopniu zaburzona. Czakry człowieka mogą być wskazówką, które sfery życia wymagają od nas pracy, w których poruszamy się swobodnie, a w których odczuwamy spełnienie.

Wiedza na temat systemu czakr staje się coraz bardziej popularna, głównie za sprawą hatha jogi oraz technik medytacji, które uczą także, jak je odblokować.

Kanały energetyczne – odblokowanie czakr

Co zaburza pracę czakr? Czakry to bardzo delikatne twory energetyczne, w których odbijają się wszelkie doświadczenia życiowe związane z odczuwaniem silnych emocji, w szczególności z ich tłumieniem (np. nie wyrażona agresja, którą osoba kieruje przeciwko sobie, może być jedną z przyczyn depresji, w takim przypadku zaburzona jest praca większości czakr). Pracę ośrodków energetycznych w ciele zakłóca negatywne myślenie, samokrytyka, pozostawanie w toksycznych relacjach, ale też smog elektromagnetyczny, chemia i konserwanty zawarte w żywności.

Zaburzenia w czakrach manifestują się w postaci chorób fizycznych, złego samopoczucia psychicznego i niezadowolenia z danej sfery życia.

Sprawdź stan swoich czakr

Zadaj sobie pytanie, w których sferach życia czujesz zadowolenie, spełnienie i radość, a które są dla ciebie wyzwaniem i daleko w nich do harmonii i spełnienia. Jeśli chcesz pozytywnej zmiany w danej sferze, możesz pracować dwutorowo: na poziomie psychologicznym przyjrzeć się danej sferze i swoim przekonaniom na jej temat (samodzielnie lub z pomocą specjalisty pracować nad zmianą przekonań, etc), zaś na poziomie energetycznym pracować z daną czakrą (samodzielnie lub ze specjalistą) i całym systemem energetycznym, aby je odblokować.

 

Jak sparwdzić stan swoich czakr?Dagmara Gmitrzak – trenerka rozwoju osobistego, socjolog, terapeutka reiki. Od kilkunastu lat zajmuje się m.in.: integracją wiedzy psychologicznej z dalekowschodnimi systemami pracy z ciałem i umysłem. Autorka książki: „Czakry podróż w głąb siebie”, zawierającej opis każdej z czakr, 58 ćwiczeń oraz 66 afirmacji. Do książki dołączone są karty służące do rozwoju osobistego i pracy z intuicją. Kolorowe i energetyczne ilustracje do kart wykonała malarka Monika Worsztynowicz.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze