fbpx

Jak poradzić sobie z chrapaniem?

Jak poradzić sobie z chrapaniem?
123rf.com

Chrapanie bywa często bagatelizowaną dolegliwością. To nie tylko uciążliwy problem dla samego śpiącego i domowników, ale również możliwy objaw groźnego bezdechu sennego. Kiedy trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem i jak przebiega leczenie, tłumaczy dr Arkadiusz Kasztelan z Kliniki ZSGL COR-LAR-MED.

Uporczywe chrapanie najczęściej dotyczy mężczyzn po 40. roku życia. Szacuje się, że blisko 80 proc. z nich dotyka ten problem, u kobiet natomiast występuje w grupie blisko 30 proc. Chrapanie może brać się z nadwagi, alergii, spożywania alkoholu czy palenia nikotyny przed snem. Jeżeli wyeliminowanie tych czynników nie zmieni naszej sytuacji, trzeba sprawdzić, czy chrapanie nie bierze się z zablokowanego nosa albo zatok lub osłabienia mięśniówki gardła. Te schorzenia mogą doprowadzić do bezdechu sennego. Dochodzi do niego, gdy podniebienie jednocześnie się zapada i blokuje przepływ powietrza w drogach oddechowych. Problem ten dotyczy co dziesiątej uporczywie chrapiącej osoby. Może powodować nieustające zmęczenie i poważne powikłania, takie jak nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca i zaburzenia rytmu serca oraz przyczynić się do udaru mózgu, depresji i zaburzeń erekcji u mężczyzn, spadku libido, nasilenia chorób psychicznych i depresyjnych w wyniku niedotlenienia mózgu.

Kiedy iść do lekarza?

Jeżeli zmiana trybu życia nie przynosi oczekiwanych efektów, trzeba koniecznie zgłosić się do laryngologa. Na podstawie wyników badań specjalista może nie tylko zlokalizować źródło problemu, ale ocenić, czy ma do czynienia z uciążliwym chrapaniem czy też bezdechem sennym.

– Do rozpoznania zespołu bezdechów sennych stosuje się badanie polisomnografem. Rejestruje ono zapis zmieniających się parametrów organizmu w trakcie snu. Na podstawie tego zapisu laryngolog może określić, jakie zaburzenia powodują problemy u pacjenta. Kwalifikację do badania poprzedza wywiad, dzięki któremu specjalista może dobrać odpowiednie czujniki służące do rejestrowania określonych parametrów – tłumaczy dr Arkadiusz Kasztelan z Kliniki ZSGL COR-LAR-MED.

Kwalifikacje do leczenia chirurgicznego najczęściej występują w sytuacji, gdy podniebienie jest nadmiernie wiotkie. Innymi powodami mogą być też przerost podniebienia, nasady języka i migdałków podniebiennych czy anomalie w budowie nagłośni strun rzekomych krtani, chroniczna niedrożność nosa a nawet wady zgryzu. Do bezdechu prowadzi również nadmierna otyłość odpowiadająca za przerost tkanek miękkich szyi. W zależności od przyczyn występowania chrapania lub bezdechu lekarz zaproponuje różne metody leczenia.

Nowoczesne metody leczenia

Kiedy lekarz zidentyfikuje problem w obrębie górnych dróg oddechowych, zaproponuje odpowiednią metodę leczenia. W większości przypadków będzie to leczenie za pomocą chirurgii radiofalowej. Polega ona na zastosowaniu efektu przepływu fal radiowych o bardzo wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze przez ściśle określony obszar w obrębie korygowanego miejsca, czyli najczęściej podniebienia miękkiego oraz języczka. Zabieg trwa około 20 minut i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym lub płytkim znieczuleniu anestezjologicznym. Jest wyjątkowo mało inwazyjny i po kilku godzinach od jego przeprowadzenia pacjent może wracać do domu. Do kolejnych zalet zastosowania tej metody należy zaliczyć doskonałe i trwałe efekty nie wymagające uciążliwej rekonwalescencji. Po zabiegu nie występują uszkodzenia tkanki, obrzęki, bliznowacenia lub inne powikłania.

W bardziej skomplikowanych przypadkach, gdzie u pacjenta występuje więcej niż jeden powód chrapania, lekarz może zasugerować inne zabiegi, np. operacje w obrębie nosa. Przewlekłe stany zapalne zatok mogą być wywołane przez zmienioną błonę śluzową lub nieregularne ukształtowanie nosa. Wszelkie tego rodzaju zmiany niekorzystnie wpływające na zatkanie dróg oddechowych. Operacje w obrębie przegrody i małżowiny nosowej czy usunięcie polipów lub operacja zatok służą właśnie temu celowi. Najczęściej stosowaną w laryngologii metodą leczenia tego typu schorzeń jest operacja endoskopowa. Sam zabieg, chociaż dużo mniej inwazyjny od tradycyjnej chirurgii wiążącej się z cięciami skórnymi na twarzy, wymaga jednak rekonwalescencji. Po jego przeprowadzeniu pacjentowi zakłada się tamponadę, którą utrzymuje się przez ok. dwie doby. Po jej zdjęciu konieczne są jeszcze dodatkowe wizyty u laryngologa, podczas których przeprowadza się zabiegi obkurczania i oczyszczania nosa. Zaleca się również tygodniowe ograniczenie aktywności fizycznej oraz przerwę od pracy.

Leczenie uciążliwego chrapania oraz bezdechu sennego wykorzystujące nowoczesne rozwiązania chirurgii pozwala na uniknięcie nie tylko uciążliwego, ale czasem nawet niebezpiecznego dla zdrowia problemu każdego dotkniętego tym schorzeniem. Warto więc nie lekceważyć tej dolegliwości i zasięgnąć rady specjalisty, który podpowie jakie metody leczenia będą najbardziej odpowiednie dla konkretnego przypadku.

na podst.mat.pras.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze