1. Pamiętaj, że sam i samotny to nie to samo. Psychika ludzka uzasadnia potrzebę bycia samemu. Każdy z nas jak tlenu potrzebuje bycia sam na sam. Jeśli tego nie czuje, najprawdopodobniej rządzi nim lęk przed odrzuceniem i samotnością właśnie. Zauważ, czy chwile samotności cię regenerują i sprawiają, że czujesz wewnętrzny spokój, czy raczej przynoszą nasilenie lęków, smutek i frustrację.
2. Zadbaj o innych. Jeśli
samotność dokucza ci, niepokoi i masz już jej dosyć, zajmij się innymi. Kontakt z ludźmi ją złagodzi. Na samotność dobrze działa zabawa z dziećmi, opieka nad zwierzętami, wyjście gdzieś z przyjaciółką.
3. Pomyśl o równowadze w swoich kontaktach z ludźmi.
Żeby uniknąć samotności, potrzebujemy zarówno społecznego kręgu znajomych, jak i intymnych relacji. Tylko jeden rodzaj kontaktów przyniesie nam poczucie samotności.
4. Śpij dobrze. To, jak śpisz, pokazuje, na ile jesteś samotny. Badania wskazują, że samotnym ludziom trudniej zasypiać
, oni także często budzą się w nocy a w ciągu dnia są senni. To obniża ich nastrój, osłabia siły witalne i z tego powodu jeszcze trudniej jest im rozwiązać problem samotności.
5. Zastanów, czego brakuje ci w życiu.
O jaką jakość ci chodzi. Pragniesz czułości, przytulania? Kogoś, z kim mogłabyś dzielić swoje pasje i aktywności? Marzysz o kimś, z kim prowadziłabyś firmę lub podróżowała? Sprecyzuj swoje pragnienia, by wiedzieć czego szukać.
6 . Podejmij kroki w celu połączenia się z innymi ludźmi.
Zrób plany, pokaż się w towarzystwie, wyjdź z domu, zadzwoń, odnów kontakty. To oczywiste.
7. Bądź otwarta na to, co czujesz.
Negatywne emocje, jakie przynosi samotność, mogą stać się bramą do szczęśliwszego życia. Dlatego właśnie teraz czujesz się samotna, żeby je poczuć. Prawdopodobnie masz uwolnić smutek, który w tobie jest, by w przyszłości cieszyć się radością. Im szybciej to zaakceptujesz, tym szybciej skończy się twój epizod samotności.