Zmagasz się z uporczywymi zaparciami? Poznaj przyczyny ich powstawania i dowiedz się, jak na dobre wyeliminować wspomniany problem.
Czym jest zaparcie i jakie są jego powody?
Zaparcie, określane również mianem zatwardzenia, to nic innego jak tylko długie zaleganie treści jelitowej w przewodzie pokarmowym. Jest to dość powszechna dolegliwość, z którą zmaga się aż 30% Polaków, przy czym wspomniany odsetek wzrasta do 50 – 70% w grupie osób z nadwagą, a nawet otyłością. Czemu dochodzi do zaparć? Jeśli treść jelitowa zalega w organizmie przez dłuższy czas, to zmienia ona swoją konsystencję gdyż pochłania wodę. W konsekwencji staje się o wiele bardziej zbita. Jeśli wreszcie dojdzie do wypróżnienia to stolec – często w postaci bobkowatej – jest bardzo twardy.
Z zaparciem mamy do czynienia w momencie, gdy załatwiamy się mniej niż 3 razy w tygodniu. Czy opisywana dolegliwość jest groźna dla naszego zdrowia? I tak, i nie. Jeśli zaparcie pojawia się raz na kilka miesięcy to raczej nie mamy większych obaw do niepokoju. Jeśli jednak problem z wydalaniem treści jelitowej zdarza się stosunkowo często bądź też trwa powyżej 7 dni, wówczas należy zgłosić się do lekarza. Można również stosować dostępne w aptekach , takie jak Dulcobis, które dostępne są bez recepty. Działają one stosunkowo szybko, już po 6 godzinach i pozwalają pozbyć się nieprzyjemnego ale też bardzo poważnego problemu. Jak się bowiem okazuje, zaparcia – nomen omen bagatelizowane przez zdecydowaną większość osób – w skrajnych przypadkach mogą nawet stać się przyczyną śmierci. Nierzadko również stanowią one objaw innej choroby.
Zaparcia: przyczyny i objawy
Wiemy już czym są zaparcia, a zatem warto poznać
przyczyny zaparć. Wśród najczęściej występujących czynników wywołujących zaparcia należy wymienić dietę ubogą w produkty zawierające błonnik, małą ilość spożywanych płynów, jak również stres. Poza tym
do zaparć przyczynia się siedzący tryb życia idący w parze z brakiem aktywności fizycznej czy też zmiana wspomnianego trybu życia (np. spowodowana podróżą). Poza tym zatwardzenie często pojawia się u pań będących w ciąży, osób starszych, biorących niektóre leki, a także ludzi, którzy ignorują potrzebę wizyty w toalecie. Jak wspominaliśmy, zaparcie może być również spowodowane inną jednostką chorobową (np. bulimią, anoreksją, depresją, endometriozą, niedoczynnością tarczycy, guzem jelita czy też chorobą o podłożu neurologicznym). Zatwardzenie przyczyny może mieć różne, jednak jedno jest pewne; jeśli utrzymuje się ono przez dłuższy czas, to nie należy bagatelizować problemu. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza.
Sposoby na zaparcia
Jeśli po przeprowadzeniu odpowiednich badań lekarz wykluczy możliwość występowania zaparć na skutek innej jednostki chorobowej, to warto zmienić nawyki żywieniowe. Po pierwsze, w przypadku zaparć należy spożywać produkty bogate w błonnik, takie jak np. chleb razowy, kasza gryczana, brązowy ryż, płatki zbożowe pszenne i żytnie, otręby, owoce leśne czy suszone brzoskwinie. Bezwzględnie należy również wypijać co najmniej 2 – 3 litry wody. Po drugie, wprowadźmy do planu dnia aktywność fizyczną, choćby pod postacią dłuższego spaceru. I wreszcie po trzecie; unikajmy stresu. Jest on bowiem częstą przyczyną zaparć, a nawet innych, o wiele groźniejszych chorób.
Znane są również domowe sposoby umożliwiające pozbycie się problemu zaparć. Jakie konkretnie? Wieczorem wrzuć do szklanki ciepłej wody kilka śliwek suszonych. Rano wypij śliwkowy napar i zjedz znajdujące się w nim owoce. Poza tym możesz spróbować regularnego picia kefirów i maślanek, ale uwaga: nie wolno spożywać ich bezpośrednio po wypiciu wspomnianego naparu ze śliwek.Jeśli nowa dieta i zwiększona aktywność fizyczna nie wyeliminują problemu zaparć, to wówczas warto sięgnąć po leki na zatwardzenie, takie jak Dulcobis, które wyeliminują problem.