1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Design
  4. >
  5. Wystawą o designie Fundacja Visteria otwiera nowe miejsce na mapie kulturalnej Polski

Wystawą o designie Fundacja Visteria otwiera nowe miejsce na mapie kulturalnej Polski

Fot. Tomo Yarmush
Fot. Tomo Yarmush
Zobacz galerię 8 zdjęć
Do 14 maja można oglądać w Warszawie wystawę, skupiającą prace najlepszych twórców nowego pokolenia. Premierowo prezentowana była na tegorocznym Milan Design Week, The New York Times okrzyknął ją jedną z 12 najważniejszych podczas tej edycji. „Romantyczny Brutalizm. Podróż w głąb polskiego rzemiosła i designu” inauguruje otwarcie nowego miejsca powołanego przez Fundację Visteria, które prezentować będzie sztukę i design. Siedziba instytucji mieści się w historycznej Willi Gawrońskich przy Al. Ujazdowskich 23.

„Romantyczny Brutalizm. Podróż w głąb polskiego rzemiosła i designu” to pokaz twórczości nowego pokolenia polskich projektantów i zaprezentowanie ich prac w kontekście bogatego dziedzictwa polskiego rzemiosła i wzornictwa. Ekspozycja stanowi wyrazistą i przemyślaną koncepcję kuratorską, będącą jednocześnie refleksyjnym spojrzeniem na charakterystyczne dla naszego kraju podejście do designu. Co najważniejsze, udało się uchwycić dynamiczny ruch twórczy, który ukształtował się w Polsce po 1918 roku, równo 100 lat po premierze słynnego salonu polskiego w Paryżu, wpisując współczesne idee w szerszy dialog z historią polskiego wzornictwa oraz jego ewolucją na przestrzeni lat.

Ekspozycja pozwala zanurzyć się publiczności w opowieść o naturze i postnaturze oraz pokazuje w jaki sposób wpływy brutalizmu, romantyzmu, dekadencji, sztuki ludowej i art déco nadal kształtują współczesną polską kulturę designu. Przemyślany podział na sekcje pozwala odkrywać bogactwo materiałów – od ciepła drewna, przez kruchość szkła i ceramiki, po surowość stali, delikatność koronek i miękkość tkanin. Całość tworzy wielozmysłowe doświadczenie, w którym historia spotyka się z nowoczesnością. Na wystawie zobaczymy prace m.in. Jana Ankiersztajna, Marcina Rusaka, Marka Bimera, Zofii Chylak, Agnieszki Owsiany, Aleksandry Zawistowskiej czy Marcina Kuberny. Kuratorką jest Federica Sala, krytyczka sztuki użytkowej.

Wystawa została okrzyknięta przez New York Times jedną z najważniejszych na tegorocznym Milan Design Week. Napisały też o niej najbardziej opiniotwórcze magazyny architektoniczne i lifestylowe m.in. Architectural Digest, Designboom czy Icon Magazine Italy.

– Ta wystawa to coś więcej niż tylko zbiór najnowszych pomysłów współczesnych projektantów – to swoista opowieść o tym, jak głęboko zakorzenione są w polskiej kulturze tradycje rzemieślnicze. Dzisiejszy design w Polsce jawi się jako dialog między tym, co naturalne, a tym, co wykracza poza jej ramy, między tradycją a nowoczesnością, a materiały takie jak drewno, szkło czy tkanina wciąż mają moc budowania historii przepełnionych emocjami i pięknem – mówi Federica Sala, kuratorka wystawy.

Za scenografię i projekt wystawy, przypominające teatralną aranżację, odpowiedzialna jest Zuza Paradowska ze studia Paradowski.

Fundacja Visteria wspiera polskich twórców

Fundacja Visteria, powołana przez Katarzynę Jordan, ma za zadanie wspierać rozwój rzemiosła artystycznego i designu i promować polskich twórców za granicą. Jej celem jest stanie się platformą edukacji i promocji tego rodzaju sztuki oraz instytucją partnerską dla analogicznych podmiotów w Europie.

– Chcemy zbudować pomost pomiędzy polskim i globalnym rynkiem sztuki. Ważne jest dla nas, aby skierować uwagę międzynarodowej publiczności właśnie na Europę Środkowo-Wschodnią i na współczesnych twórców, którzy na nowo interpretują design i rzemiosło artystyczne. Są to gorące tematy w świecie sztuki współczesnej, to więc idealny czas na globalną promocję uznanych już lokalnie rzemieślników – mówi Katarzyna Jordan, założycielka Fundacji Visteria.

W Radzie Fundacji zasiadają: Anda Rottenberg, Tomasz Rygalik i Federica Sala.

Łącznie w Willi Gawrońskich zostaną pokazane prace 37 artystów: 26 współczesnych i 11 historycznych. Partnerem wystawy jest Instytut Adama Mickiewicza, a wybrane prace historyczne pochodzą z instytucji publicznych i zbiorów prywatnych.

Artyści, których prace są prezentowane w ramach wystawy: Jan Ankiersztajn, Anna Bera, Marek Bimer, Zofia Chylak, Monika Dąbrowska-Picewicz, Derive, Formsophy, Maciej Gąsienica-Giewont, The Good Living & Co, Kasia Harasym, Hasik Design, Marcin Kuberna, Kasia Kucharska, Mikołaj Moskal, Aleksander Oniszh, Agnieszka Owsiany, Monika Patuszyńska, Jakub Przyborowski, Marcin Rusak, Filomena Smoła, Splot Kilim, UAU Project, UNISM, Aleksandra Zawistowska.

Artyści historyczni: Magdalena Abakanowicz, Krystyna Wojtyna-Drouet, Zbigniew Horbowy, Jerzy Słuczan-Orkusz, Jolanta Owidzka, Antoni Rząsa, Olgierd Szlekys, Henryk Albin Tomaszewski, Lubomir Tomaszewski, Władysław Wincze, Władysław Wołkowski, Irena Żmudzińska.

Wystawa „Romantyczny Brutalizm. Podróż w głąb polskiego rzemiosła i designu” czynna będzie do 14 maja 2025 r. (poniedziałek – niedziela w godzinach 12-19). Wstęp wolny, wskazana jest rezerwacja darmowych wejściówek pod adresem: https://visteriafoundation.pl

Adres: Willa Gawrońskich, Al. Ujazdowskie 23, Warszawa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze